Hlavní navigace

Kupóny MHD i na bankovních kartách nebo kartě ČD. Praha spustí systém PID Lítačka

23. 8. 2018

Sdílet

Lítačka - Praha

Pražský magistrát oznámil očekávané spuštění integrovaného systému PID Lítačka, který zahrnuje Prahu a příměstskou dopravu ve Středočeském kraji. Cestující si přes něj budou moci nahrávat kupóny na MHD kromě karty Lítačka nově také na In Kartu Českých drah nebo na bezkontaktní bankovní karty, oznámilo dnes město.

Praha od pondělí 27. srpna spustí také portál pid.litacka.cz, na kterém bude nový e-shop pro nákup kupónů a další služby – s novým systémem například odpadne nutnost nahrát kupón na kartu ve validátoru. Podle magistrátu přes portál bude možné:

… nakoupit jízdné dle vybraných pásem včetně kalkulace ceny; nahrát kupón na Lítačku, In Kartu ČD či bankovní kartu; aktivovat kupón online (odpadá nutnost chodit k validátoru v metru); nastavit upozornění na vypršení platnosti kupónu (formou SMS nebo e-mailu); změnit nosič během platnosti kupónu; přes jednu registraci možnost spravovat více účtů (mohou využít rodiny a firmy).  

V tuto chvíli ovšem ještě web nefunguje a na adrese se dostanete na stránku „Podmínky použití veřejné bezdrátové Wi-Fi sítě Smart-Prague-Free“, případně na hlášku, že web neexistuje. 

DOPLNĚNO 14:10 – Adresa je nyní přesměrována na web mobilní aplikace PID Lítačka.

Praha také pro Lítačku spustila mobilní aplikaci pro iOS a Android. Přes tu je ale zatím možné jen vyhledávat spojení nebo kupovat jízdenky (tedy v podstatě to, co umožňuje i aplikace ROPIDu PID Info - v Lítačce se dá ale platit kartou, kdežto PID Info lístky prodává přes SMS). 

Vybudování systému stálo podle města přes 40 milionů Kč a provozní náklady budou 3 miliony Kč měsíčně, podílet se na nich bude kromě Prahy i Středočeský kraj.

Po spuštění PID Lítačky město postupně utlumí provoz karty Opencard. Všechny tyto karty budou přeneseny do nového systému a od 1. listopadu už nepůjde na Opencard nahrávat žádné nové časové kupóny. V oběhu je jich stále ještě asi 240 tisíc. Od září je bude možné zdarma vyměnit za Lítačku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).