Hlavní navigace

PID Lítačka: Jízdenky pro pražskou MHD lze koupit v mobilu, ne zcela pohodlně

21. 8. 2018

Sdílet

PID Lítačka

Praha společně s městským podnikem Operátor ICT spustila beta verzi mobilní aplikace PID Lítačka. Jednou z hlavních funkcí je to, že si lze přímo v aplikaci kupovat jízdenky. Dostupná je zdarma pro iOS a Android.

PID Lítačka vedle Dopravního podniku hlavního města Prahy a Pražskou integrovanou dopravou spolupracuje také s Integrovanou dopravou Středočeského kraje a Českými dráhami. Umožněno je tak vyhledávání spojení a následný nákup elektronických jízdenek v celém regionu.

Bohužel prozatím není zavedeno zcela ideální řešení. Aplikace váš při nákupu přesměruje do webového prohlížeče, kde je nutno zaplatit kartou skrze platební bránu ČSOB. Jízdenek je možné koupit až 10 naráz a aktivovat jdou postupně. Ne zcela pohodlný nákup tedy lze využít třeba na nákup jízdenek do zásoby než na pohodlné okamžité nákupy jedné jízdenky na zastávce.

Jak vypadá mobilní aplikace PID Lítačka:

Operátor ICT prozatím neuvádí, kdy přesně by mohl zavést další způsoby placení v aplikaci. „Do budoucna připravujeme další platební metody, jako je Masterpass, platba Na Klik, nebo Apple Pay a Google Pay,“ uvádí pouze provozovatel. Praha už dříve oznámila, že ještě v létě umožní nahrávat předplacené jízdné na platební karty a In Kartu.

V aplikaci lze zobrazit i další údaje, jako jsou výluky, mimořádnosti nebo mapa MHD. I v těchto případech ovšem aplikace odkáže na prohlížeč a informace uvedené na webu.

Aplikace umožňuje založení účtu, fungovat lze ale i bez něj. Praha umožňuje nákup jízdenek v hodnotě 24, 32, 110 (celodenní) a 310 (třídenní) korun. Praha a Středočeský kraj nabízí ceny od 12 do 160 korun. V nabídce jsou i zlevněné jízdenky pro děti a seniory.

PID Lítačka má také k dispozici mapu jednotlivých zastávek, které ukazují linky a lze k nim (nebo z nich) najít spoje. K dispozici je rovněž mapa s automaty na jízdenky včetně otevírací doby. Využít lze i mapu parkovišť.

Aplikace zatím neumí nahrát kupón a stát se tak náhradou za plastovou Lítačku. „Je to plánovaná funkcionalita co nejdříve (a spojení s novým e-shopem PID Lítačka celkově). Musí ale předcházet řádné ověření funkčnosti a dostatečné bezpečnosti systému na krátkodobých jízdenkách, stejně tak jako dovybavení všech kontrolních zařízení pro čtení QR kódů či NFC,“ stojí zatím oficiálním FAQ

To zmiňuje například také to, že aplikace má v budoucnu umět zobrazovat také reálné polohy vozů MHD.

Čtěte dále:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).