Hlavní navigace

Muž, který si sám našel ukradený MacBook, nepravomocně prohrál další soud

Sdílet

David Slížek 4. 11. 2019

Už skoro šest let se táhne soudní projednávání případu tzv. šmírujícího MacBooku. Obvodní soud pro Prahu 1 letos v únoru vydal zatím nepravomocné rozhodnutí, které majiteli notebooku ukládá zaplatit zhruba 104 tisíc za utrpěnou psychickou újmu a skoro 589 tisíc jako náklady řízení. 

O verdiktu, který padl letos v únoru, teď informuje server Novinky.cz.

Žalovanému v roce 2011 z jeho pražského bytu někdo ukradl MacBook a další elektroniku. Případ začala bez většího úspěchu vyšetřovat policie. Muž se později připojil k počítači na dálku a nainstaloval do něj program, kterým mu umožňoval pořizovat snímky obrazovky i fotky z kamery.

Fotografie pak publikoval na blogu, kde je také komentoval. Případu si tak všimla média a některá odvysílala reportáže včetně choulostivých fotografií ze soukromí sledovaných lidí. Rodina, která počítač v té době měla, pak notebook odevzdala policii a na původního majitele podala žaloby na ochranu osobnosti a o statisícovou náhradu nemajetkové újmy.

Pachatele krádeže se policii nakonec nepodařilo vypátrat a dotyčná rodina tvrdí, že notebook koupil syn od spolužáka, který jej pořídil na ulici od neznámého muže. 

Obvodní soud v Praze letos podruhé (poté, co mu případ už jednou vrátil odvolací soud) dal rodině zapravdu a žalovaný majitel jí má podle verdiktu zaplatit odškodné. Rozsudek ještě není pravomocný a jak žalovaný, tak žalobci se proti němu odvolali, informují Novinky.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.