Hlavní navigace

Nahlížení do katastru bude dál bez přihlášení, šéfové ministerstva a ČÚZK ustoupili odporu

Sdílet

David Slížek 2. 6. 2021
Katastr nemovitostí - mapa Autor: Český úřad zeměměřický a katastrální

Přístup do Nahlížení do katastru nemovitostí bude nadále možný anonymně, oznámilo ministerstvo zemědělství. Předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) Karel Večeře se na tom dohodl s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem.

„Jako ryze technické opatření pro omezení robotických dotazů bude obnoveno využívání tzv. Turingova testu, známého pod zkratkou CAPTCHA. Uživatelé, kterým tento test (běžně užívaný i v jiných aplikacích) nevyhovuje, mohou využít přihlášení elektronickou identitou,“ píše ministerstvo.

ČÚZK původně plánoval, že část obsahu (s osobními údaji vlastníků) uzavře za přihlášení. Podle ministerstva se ale plán „setkal s řadou nesouhlasných reakcí kvůli omezením pro občany, kteří nechtějí využívat elektronickou identitu.“

Úřad svůj záměr zdůvodňoval zejména enormně zvýšeným automatizovaným vytěžováním dat, která obsahují i osobní údaje majitelů nemovitostí. Tato data pak mohou být zneužívána například k zasílání nevyžádaných obchodních nabídek a podobně.

„Počet vyhotovených výstupů začal v roce 2020 narůstat a na konci roku se sice zastavil, ale v novém roce opět nabral na tempu a za období leden – duben 2021 se proti období leden – duben 2020 téměř zdvojnásobil,“ vysvětloval v článku na Lupě zaměstnanec ČÚZK Kamil Zmeškal.

V textu také vysvětloval, že CAPTCHA, kterou nyní ministerstvo s předsedou ČÚZK zmiňují jako nové řešení, se proti botům neosvědčila. Úřad ji podle Zmeškala zavedl v roce 2013. „Několik let poměrně obstojně fungovala, ale časem se stávala méně a méně účinnou, např. byla obcházena analýzou její hlasové verze pro nevidomé. Nakonec jsme CAPTCHA v roce 2017 vypnuli, protože již prakticky neplnila svou funkci a jen obtěžovala uživatele,“ vysvětloval.

Podle ministerstva databáze úřadu momentálně zaznamenává až 100 tisíc anonymních přístupů za hodinu i v průběhu noci a za květen systém odbavil 92 milionů zobrazených výstupů s údaji o vlastnících od anonymních uživatelů internetového nahlížení do katastru.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.