Hlavní navigace

Návrat po sankcích. Huawei v Česku začíná prodávat chytré telefony s vlastním moderním čipem

13. 5. 2024

Sdílet

Huawei Pura 70 Autor: Huawei

Čínská společnost Huawei bude na českém trhu prodávat svou novou vlajkovou loď chytrých telefonů Pura 70. Jde o následovníka modelů jako P30, P40 a podobně. Huawei tak poprvé na náš trh přichází s mobilem obsahujícím hlavní čip (SoC) vyrobený doma v Číně.

Huawei už je několik let pod sankcemi USA, kvůli čemuž nemůže kupovat nejmodernější čipy například od Qualcommu. Z pozice světové jedničky, o kterou se v minulosti Huawei prala se Samsungem, tak spadla mimo statistiky. Mimochodem, telefony od Huawei ještě donedávna používali v kanceláři prezidenta republiky, šlo o dědictví ze Zemanovy éry.

Firma pod tíhou sankcí začala budovat vlastní rozsáhlý polovodičový dodavatelský řetězec čítající desítky firem, což loni vyústilo ve vydání telefonů Mate 60 s čipem Kirin 9000s. Ten pro Huawei vyrobila šanghajská společnost SMIC, čínská alternativa k tchajwanském TSMC. Kirin 9000s je postavený na stále relativně moderním 7nm procesu, a to bez důležitých strojů od ASML bez EUV litografie.

Telefony Pura 70 jsou druhou generací postsankčních telefonů Huawei. Obsahují čip Kirin 9010, který opět produkovala SMIC. Model 9010 obsahuje dvanáct jader CPU – šest z nich je ARM Cortex-A510 a další jsou Taishan. Z Číny je v nových telefonech také řada dalších součástek. Detailní analýzu hardwaru přinesl iFixit. Firma věci kolem “vnitřností” telefonů nekomentuje.

Huawei kvůli sankcím také ztratila přístup ke službám Google, nemůže tedy nabídnout například Play Store a další na západě kritické technologie. Firma proto v Číně postupně nasazuje vlastní operační systém HarmonyOS, jehož poslední verze NEXT už není iterací Androidu, ale samostatném systémem. V Česku se nicméně Pura 70 s HarmonyOS prodávat nebude a nasazen bude Android bez Googlu. Huawei nespecifikovala verzi, součástí je nadstavba EMUI 14.2.

Huawei má nicméně dlouhodobý plán HarmonyOS vyvážet. Firma letos na Mobile World Congressu v Barceloně systém prezentovala jako bránu do Číny. Myšlenka je taková, že se HarmonyOS na domácím trhu rozšíří, takže i západní firmy, které budou chtít na obřím trhu působit, budou muset pro něj napsat aplikace. S tímto základem pak bude možné jít ven. Podíl Huawei na čínském trhu po comebacku s vlastním čipem opět roste, a to i na úkor iPhonu, firmy tedy pro HarmonyOS začínají appky psát.

HarmonyOS je univerzální systém, Huawei ho nasazuje také do dalších elektronických zařízení včetně automobilů. Dostat se má i na osobní počítače. USA minulý týden zrušily výjimku pro Intel a Qualcomm, takže Huawei už nebude moci ve svých počítačích používat tyto čipy. Náhradou mají být opět vlastní ARM čipy (ve stylu Apple Silicon) s vlastním systémem.

Huawei je v Číně tahounem snah o vybudování co nejvíce samostatného čipového průmyslu. Vláda firmu vybrala jako hlavního představitele, což podpořila nejspíše desítkami miliard dolarů.

Ceny modelů Pura 70 jsou na českém trhu ambiciózní. Základní model Pura 70 vyjde na 23 999 korun, Pura 70 Pro na 29 999 korun a Pura 70 Ultra na 37 999 korun. Prodeje startují 13. května.

Součástí Huawei v minulosti byla také značka telefonů Honor. Huawei tuto divizi kvůli sankcím prodala, proto Honor nadále může nabízet přístroje s plnohodnotným Androidem a moderními západními čipy, a to i v Česku. Stále není jasné, zda je Honor skutečně samostatnou entitou. Prostředky na odkup mimo jiné poskytla vláda v Shenzhenu, kde Huawei sídlí.

Čína má nový zdroj národní hrdosti a propagandy. Vyrobila telefon s vlastním moderním čipem a operačním systémem Přečtěte si také:

Čína má nový zdroj národní hrdosti a propagandy. Vyrobila telefon s vlastním moderním čipem a operačním systémem

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).