Hlavní navigace

Nemáme žádné důkazy, že je Kaspersky Lab nebezpečný, uvedla Evropská komise

Sdílet

Jan Sedlák

Evropská komise publikovala dokument (PDF), podle kterého neexistují důkazy o tom, že by ruská kyberbezpečnostní společnost Kaspersky Lab představovala hrozbu. Firma už je nějakou dobu mimo jiné obviňovaná z toho, že může spolupracovat s ruskou vládou a tajnou službou FSB na špionáži a dalších aktivitách.

„Komise nemá žádné důkazy týkající se potenciálních problémů souvisejících s používáním produktů od Kaspersky Lab,“ zmiňuje se dokument, který je reakcí na dotazy od belgického europoslance Gerolfa Annemanse. Dopis dále říká, že EU je volným trhem, který nechce vylučovat zahraniční společnosti, ale je na každé členské zemi, aby si tuto záležitost rozhodla sama.

Produkty od Kaspersky Lab už zakázaly vedle USA ve státní správě používat Velká Británie, Nizozemsko a varování přišlo také od Evropského parlamentu. V Česku se působením Kaspersky Lab zabývá NÚKIB.

Ruská společnost na nařčení mimo jiné reagovala tím, že postavila datová centra ve Švýcarsku, kde vybudovala i takzvaná transparentní centra (podobně Huawei vybudoval centrum v Bruselu).

„Vaše produkty jsou bezpečné – taková vyjádření často slýcháme z úst různých politiků či regulačních orgánů. Jsem moc rád, že se k těmto hlasům přidala i Evropská komise a sdílela tento názor s veřejností. Tento fakt potvrzuje, že naše globální iniciativa pro transparentnost, přemisťování dat a otevření center transparentnosti funguje a představuje efektivní způsob, jak zvýšit důvěru zákazníků a regulátorů. Také doufáme, že prohlášení Evropské komise pomůže dalším dotčeným stranám učinit rozhodnutí založená na důkazech, a ne na neověřených informacích a fámách,“ uvedl k prohlášení Komise viceprezident Kaspersky Lab pro Public Affairs Anton Shingarev.

Mezi veřejnými institucemi, které v Česku software od Kaspersky Lab používají, je například ministerstvo vnitra, VZP, město Brno, brněnská městská policie, Národní knihovna a řada dalších.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?