Hlavní navigace

Nemáme žádné důkazy, že je Kaspersky Lab nebezpečný, uvedla Evropská komise

17. 4. 2019

Sdílet

Eugene Kaspersky Autor: Kaspersky Lab

Evropská komise publikovala dokument (PDF), podle kterého neexistují důkazy o tom, že by ruská kyberbezpečnostní společnost Kaspersky Lab představovala hrozbu. Firma už je nějakou dobu mimo jiné obviňovaná z toho, že může spolupracovat s ruskou vládou a tajnou službou FSB na špionáži a dalších aktivitách.

„Komise nemá žádné důkazy týkající se potenciálních problémů souvisejících s používáním produktů od Kaspersky Lab,“ zmiňuje se dokument, který je reakcí na dotazy od belgického europoslance Gerolfa Annemanse. Dopis dále říká, že EU je volným trhem, který nechce vylučovat zahraniční společnosti, ale je na každé členské zemi, aby si tuto záležitost rozhodla sama.

Produkty od Kaspersky Lab už zakázaly vedle USA ve státní správě používat Velká Británie, Nizozemsko a varování přišlo také od Evropského parlamentu. V Česku se působením Kaspersky Lab zabývá NÚKIB.

Ruská společnost na nařčení mimo jiné reagovala tím, že postavila datová centra ve Švýcarsku, kde vybudovala i takzvaná transparentní centra (podobně Huawei vybudoval centrum v Bruselu).

„Vaše produkty jsou bezpečné – taková vyjádření často slýcháme z úst různých politiků či regulačních orgánů. Jsem moc rád, že se k těmto hlasům přidala i Evropská komise a sdílela tento názor s veřejností. Tento fakt potvrzuje, že naše globální iniciativa pro transparentnost, přemisťování dat a otevření center transparentnosti funguje a představuje efektivní způsob, jak zvýšit důvěru zákazníků a regulátorů. Také doufáme, že prohlášení Evropské komise pomůže dalším dotčeným stranám učinit rozhodnutí založená na důkazech, a ne na neověřených informacích a fámách,“ uvedl k prohlášení Komise viceprezident Kaspersky Lab pro Public Affairs Anton Shingarev.

Mezi veřejnými institucemi, které v Česku software od Kaspersky Lab používají, je například ministerstvo vnitra, VZP, město Brno, brněnská městská policie, Národní knihovna a řada dalších.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 4. 2019 22:26

    bez přezdívky

    Používat ve státní správě Kaspersky je stejné, jako koupit si Ruský systém protivzdušné obrany.

    Bude fungovat dobře, pokud se ve své politice chceme orientovat na Rusko. Na druhou stranu ale nikdo není schopen donutit Malware Analytiky ze společnosti Kaspersky, aby našli Ruského trojského koně, a vydali aktualizaci, která ho dokáže zastavit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).