Hlavní navigace

NÚKIB a Úřad pro civilní letectví rozjíždí spolupráci v kybernetickém prostoru

21. 1. 2021

Sdílet

Kařel Řehka, David Jágr Autor: NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) pokračuje v uzavírání spojenectví s dalšími tuzemskými institucemi. Po nedávném memorandu se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost byl podobný dokument podepsán také s Úřadem pro civilní letectví (ÚCL).

Cílem takto podepisovaných dokumentů je rozšíření spolupráce, sdílení informací a expertízy a tím pádem i snižování nákladů a administrativní zátěže.

Součástí memoranda s ÚCL jsou i vzdělávací a cvičící akce a součinnost při určování prvků kritické infrastruktury, provozovatelů základní služby a informačních systémů základní služby v civilním letectví.

“Memorandum popisuje několik oblastí, v nichž oba úřady prohloubí spolupráci. Na prvním místě je další posílení součinnosti v oblasti kontrol a auditů na základě přímo použitelných nařízení EU pro oblast civilního letectví týkajících se kybernetické a informační bezpečnosti a při provádění kontrol podle zákona o kybernetické bezpečnosti v téže oblasti. Kromě zkvalitnění kontrolní činnosti to také sníží zátěž u kontrolovaných subjektů, protože kontrol bude třeba z hlediska počtu méně,” uvádí oba úřady.

NÚKIB vedle toho má schválenou Národní strategii kybernetické bezpečnosti České republiky pro roky 2020 až 2024. Představil také plán pro dobudování úřadu, vyjde to na šest miliard korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).