Hlavní navigace

Plošné sbírání provozních a lokalizačních dat je nepřípustné, rozhodl evropský soud

6. 10. 2020

Sdílet

Soud - Evropská unie Autor: Depositphotos

Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) vydal verdikt, který vládám členských států EU zakazuje ukládat operátorům všeobecné a necílené sbírání a ukládání metadat o chování uživatelů v jejich sítích a jejich předávání bezpečnostním složkám či tajným službám

Povinnost plošné tzv. data retention podle SDEU odporuje evropským pravidlům a je tedy v EU nelegální. V Česku ji přitom loni v květnu posvětil Ústavní soud – viz Ústavní soud posvětil plošné sledování elektronické komunikace.

Podle evropského soudu nemají evropské státy právo na to, aby vydávaly zákony, které operátorům a online firmám povinnost plošně sbírat, ukládat a předávat tyto tzv. provozní a lokalizační údaje vyšetřovatelům a zpravodajským službám ukládají. Podle směrnice o soukromí a elektronických komunikacích (2002/58) totiž státy musí zajistit „důvěrný charakter sdělení přenášených pomocí veřejné komunikační sítě a veřejně dostupných služeb elektronických komunikací a s nimi souvisejících provozních údajů.“

Soud nicméně připustil, že státy mohou po operátorech plošný sběr provozních a lokalizačních údajů požadovat v případě, že je závažně ohrožena jejich národní bezpečnost. V takovém případě ale musí příkaz ke sběru těchto dat časově omezit na nezbytně nutnou dobu a tento příkaz musí být přezkoumatelný soudem nebo jinou nezávislou institucí.

Podle soudu je přípustné také cílené ukládání provozních a lokalizačních údajů, pokud je časově omezené na nezbytně nutnou dobu. Pravidla EU podle soudu nezakazují ani sledování a ukládání metadat v reálném čase, pokud se týkají osob důvodně podezřelých z podílu na teroristických aktivitách.

Celý verdikt, který se týká případů C-623/17, C-511/18, C-512/18 a C-520/18, je k dispozici na webu soudu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).