Hlavní navigace

Poskytovatelé krátkodobých pronájmů musí sdílet informace s úřady, schválila vláda

2. 4. 2020

Sdílet

Airbnb - mobilní aplikace Autor: Depositphotos

Vláda ve středu schválila zákon, který přinese nové povinnosti poskytovatelům služeb krátkodobých pronájmů. Ti budou muset nově sdílet s úřady informace o uzavřených smlouvách.

To totiž začne vyžadovat schválená novela zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu. Návrh ještě ale musí ve zkráceném jednání projednat a odsouhlasit Parlament a podepsat prezident.

S novelou zákona vzniká provozovatelům digitálních platforem, z nichž nejznámější je dnes mezinárodní Airbnb, nová povinnost sdílet s obecním živnostenským úřadem počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za služby a adresu místa, na které jsou poskytovány. 

Poskytovatel nicméně nebude muset tato data zasílat automaticky, úřad si o ně musí nejprve aktivně zažádat. Za to ale bude mít úřad právo předat tyto údaje dalšímu kontrolnímu orgánu jako je např. hygienická stanice, nebo cizinecká policie. Úprava zákona prý byla nezbytná pro zavedení takzvané inteligentní karantény.

„Nutnost přehledu o ubytovaných osobách podtrhuje zdravotní zájem. Jak se ukazuje v dnešní situaci, ubytované osoby mohou být zdrojem infekčních chorob, byť třeba jen v latentním stádiu. Pro moderní způsoby boje s nemocemi, mezi kterými má zvláštní postavení tzv. trasování, je pak znalost identity ubytovaných naprosto klíčová,“  prohlásila k návrhu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„I po zrušení nouzového stavu bude třeba nadále dbát na to, aby počet nakažených nemocí COVID-19 nezačal znovu strmě růst. Existence navrhované právní úpravy jistě napomůže postupnému odbourávání těch nejtvrdších opatření, která jsou sice v současné době velice potřebná, nicméně je nelze udržovat donekonečna,“ dodala.

Prakticky shodnou změnu, ale tehdy jen s motivací získat větší kontrolu nad pronajímateli již dříve vládě navrhovala pražská radní Hana Marvanová: „Navrhujeme, aby každý, kdo zprostředkuje prostřednictvím online platforem krátkodobé ubytování, byl povinen na žádost obecního živnostenského úřadu sdělit relevantní informace o poskytovateli ubytování a o adresách míst, na kterých jsou tyto služby poskytovány. Pro účinnou kontrolu dodržování stanovených povinností ze strany poskytovatelů služeb je nezbytné, abychom příslušné informace měli k dispozici,“ prohlásila pražská radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení začátkem března k návrhu, který vládě předožilo hlavní město.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 4. 2020 12:30

    Lol Phirae

    Ještě se v důvodové zprávě blábolí o terorismu. Už chybí jen pedofilové.

    Přitom jedním z prvků, které negativně zasahují do bezpečnosti České republiky a jejích občanů, je mezinárodní zločin, či dokonce terorismus; na lehkou váhu ale nelze brát ani „menší“ přestupky, které však mají vliv na subjektivní pocit bezpečí pociťovaný osobami, které se na území daného státu nacházejí.

  • 2. 4. 2020 12:02

    peci1

    What? Takze kladivo na airbnb si ted nasadi rousku a necha se schvalit jako kladivo na koronu, aby si pak mohlo rousku zase sundat? Tak presne takhle si predstavuju definici toho, co by se ve zrychlenem rezimu schvalovat nemelo...

  • 2. 4. 2020 19:44

    jprusa

    Všimněme si povinnosti uvádění ceny ubytování. Myslím, že to je krásná ukázka zneužití nouzového stavu o rychlé posvěcení další kontroly. Nebo je snad nějaká souvislost mezi cenou ubytování a šířením nákazy?

  • 2. 4. 2020 21:52

    lahvon

    Tak k tomuhle odstavci by měli prinármě vyřešit kriminalitu páchanou na turistech. Zlodějské směnárny v metru a v centru, zlodějské taxikáře v centru a na Hlaváku. A hlídat si, aby americká firma se zlodějskými bankomaty neničila památky a historické budovy v centru Prahy a na Pražském hradě.

    Ale hlavně že si našli nepřítele ve svobodném podnikání se soukromým majetkem. A nesmyslně to obhajují rizikem z terorismu a zločinosti. Ach jo.

  • 2. 4. 2020 18:35

    Martin P.

    Můžu hádat AnB žádný pronájem neposkytuje je pouze zprostředkovatelem . A soukromníci také "nepodnikají"..... ....kupodivu i kdyby se podařilo AnB zlikvidovat úplně dostupné vyhovující byty to stejně nepřinese.

  • 3. 4. 2020 10:33

    bez přezdívky

    Chytrá karanténa
    Základem projektu je za pomoci údajů z mobilního telefonu a platební karty zmapovat pohyb nakaženého člověka za posledních pět dní.
    Ze získaných dat sestaví technici mapu, kterou pak hygienici proberou přímo s nemocným a která by mu měla osvěžit paměť, s kým se během dané doby potkal. Získaná data tak hygienikům umožní rychleji identifikovat další potenciálně nakažené. U nich pak budou provádět odběry armádní týmy.
    Prymula ujišťuje, že k údajům se nikdo kromě techniků nedostane. Odmítá tak, že by mohla být zneužita nebo že by mohla uniknout. „Data do rukou armády vůbec nepůjdou, tam půjde jenom mapa, a ta data se budou po šesti hodinách likvidovat

    Nejak mi to nejde dohromady....

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).