Hlavní navigace

Pozor na kritiku vlády na sociálních sítích, varovala policie. Pak se za zprávu omluvila

23. 4. 2020

Sdílet

Policie ČR - ilustrační foto Autor: Depositphotos

Karlovarská policie vydala tiskovou zprávu, ve které varuje před „hanlivými výroky na sociálních sítích“. Píše v ní, že se v souvislosti s epidemiologickými opatřeními na internetu objevuje zvýšený počet nesouhlasných vyjádření. Jejich autorům přitom podle zprávy mohou hrozit postihy:

„Objevují se pisatelé, kteří mnohdy svým extrémním vyjádřením, nevhodnými výrazy komentují známé osobnosti či postup vlády České republiky. Následky svého počínání si však zřejmě neuvědomují. Svým hanlivým výrokem mohou naplnit skutkovou podstatu hned několik trestných činů a vystavit se tak trestnímu stíhání. Mohou se tak dopustit například Podněcování k trestnému činu, Vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci či Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Pachateli pak může ve většině případech hrozit až dvouletý trest odnětí svobody,“ píše karlovarská policie.


Vyjádření, které působí jako by nebylo možné postup vlády vůbec kritizovat, se vzápětí dočkalo zmírnění na oficiálním twitterovém účtu Policie ČR.

„Omlouváme se za nešťastně formulovanou tiskovou zprávu karlovarské policie, která bez znalosti kontextu působí nevhodně. V pozadí sdělení je vyšetřování závažného trestného činu nebezpečného vyhrožování předním ústavním činitelům, což ve zprávě chybí. Karlovarští kriminalisté dne 19. 4. 2020 sdělili obvinění 43 letému recidivistovi, který veřejně, prostřednictvím sociálních sítí, vyzýval k vraždě ústavního činitele podříznutím hrdla a dalšímu vyhrožoval usmrcením. Muž se k činu doznal, hrozí mu až 3 roky vězení,“ stojí v tweetu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 4. 2020 10:14

  Michal Kubeček

  Takže na jedné straně máme člověka, který si vylil svou frustraci velmi nevhodnou a nevkusnou formou na webu. Téměř jistě měl mizivou šanci své výhrůžky realizovat a velmi pravděpodobně to ani neměl v úmyslu skutečně zkoušet. Jedná se prý o "závažný trestný čin" a hrozí mu až tři roky vězení.

  Na straně druhé je karlovarská policie, která veřejně a nepokrytě vyhrožuje celé veřejnosti a jejíž zpráva je v některých částech na hraně popírání LZPS. A co hůř, na rozdíl od zmíněného "pachatele" má zcela jistě prostředky a podle rétoriky i velkou chuť své výhrůžky skutečně realizovat v praxi. A hodnocení je, že se jedná o "nešťastně formulovanou zprávu".

  Existuje na to takové tradiční pořekadlo o bohovi a volovi...

 • 23. 4. 2020 14:03

  jirik66

  Nevím, já jsem se v tom původním příspěvku PČR nedočetl o tom že není možné kritizovat vládu. Přečetl jsem si tam varování před podněcováním k trestnému činu, vyhrožováním s cílem působit na orgán veřejné moci a podněcováním k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. To snad pouhá kritika vlády nenaplňuje? Dle mého je vyjádření PČR zcela v pořádku, trestná činnost se páchat nemá, ani na internetu.

 • 23. 4. 2020 10:27

  Luboš Brejcha

  Listina základních práv a svobod povoluje násilí vůči nevinným bezbranným lidem, pokud nepatří do vyvolené skupiny. Viz např. čl.2 "Stát je založen na demokratických hodnotách".

 • 23. 4. 2020 20:44

  0x00

  kritizováním působíte na orgán veřejné moci. předseda vlády funguje převážně podle lajků na facebooku