Hlavní navigace

Praha spouští službu Pragozor, ukazuje stavbu bytů nebo počty aut v hlavním městě

24. 8. 2020

Sdílet

Pragozor Autor: Operátor ICT

Praha postupně začíná uvádět do provozu nový web Pragozor, který má návštěvníkům ukazovat to, “jak jsou data, která má město k dispozici, propojeny s každodenním životem.” Služba má do budoucna běžet na vlastní doméně Pragozor.cz, aktuálně je funkční jen vývojářská verze, která není trvale dostupná. Projekt schválili radní a realizuje ho městský IT podnik Operátor ICT.

“Hlavní stránka připravovaného webu nabídne přehledné vizualizace několika oblastí týkajících se běžného života Pražana: bydlení, městská hromadná doprava, individuální automobilová doprava, oblast životního prostředí, hospodaření s odpady, bezpečnost, turismus či v neposlední řadě nové formy mobility v české metropoli,” uvádí Praha. V současné době si lze například prohlížet index ceny bytů, počty aut a podobně.

“V první fázi projektu připravíme asi 100 vizualizací, z nichž necelá šedesátka bude statických. To znamená aktualizovaných čtvrtletně či na roční bázi. Zbylá čtyřicítka poté bude dynamická a bude se jednat o živá data napojená na datové zdroje obsažené v datové platformě Golemio,” slibuje dále hlavní město.

Právě na datovou platformu Golemio nový vizualizační projekt navazuje. Operátor ICT ji koncem roku 2019 zveřejnil jako open source.

Pražští radní také prodloužili fungování aplikace Změňte.to, pomocí které mohou občané hlásit problémy vyskytující se v ulicích Prahy. O projekt se opět stará Operátor ICT, který ho má po třech měsících vyhodnotit. Změňte.to by se později mělo integrovat do chystaného Portálu Pražana, jehož pilotní provoz má odstartovat v září.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 8. 2020 2:37

  bez přezdívky

  možná jen takový ten typický "PR výkřik" typu "podívejte, co děláme / jsme udělali" - na který se pak budou v letech budoucích odvolávat? také ten přínos nechápu.. resp. bych bych schovívavější ve svém hodnocení, kdyby bylo oficiálně udáno, že náklady na tento projekt nepřesáhly více jak 100 Kč., protože se jednalo o nějaký fan či interní projekt..ale tomu stejně nikdo neveří.. takže nový PRAGOZOR vysaje z městské kasy - odhaduji - min. 100.000 Kč.. a to se fakt vyplatí.. bezesporu to nakonec bude mnohem vyšší suma.. ale co.. Praha ruší silvestrovský ohnostoj, aby ušeřilla (blbost, kterou schvaluji).. a tak má prachy na rozhazování na další blbosti..

  kdyby místo toho raddi řešila ROPID a jejich stupidní plány a trasy, kdy z jednoho místa jede tramvaj i bus 1 min po sobě (takže duplicitně) - a pak 10 min nic.. na to už nemá kapacity. Přeplněné kontejnery na směsný odpad - totálně nezvládá dodat i po 4 letech na místo bud další kontejner na plasty (ooo.. jak si hladíme ego, že jsme nejlepší v separovaném komunálním sběru v Evropě) - ale ani zajistit odovz každý druhý den.. OPRAVTE MĚ - ale kolik K--RVA stojí takový žlutý plastový kontejner na plasty? 20.000 kč??? - tak na to Praha coby magistrát nemá - ale na BLBOSTI typu ichytylního nového portálu či rádoby "smart laviček" peníze má???

  tenhle svět opravdu spěje ke svému pádu a zániku stejně jako Západořímská říše, kterou přejeli Vandalové / Ostrogoti. - zatímco Východořímská část přežila o celá staletí déle. Tady už nikdo pověřený či volený nepoužívá tzv. "selský rozum", ale jen advokátní doporučení, co mu ještě "může projít".. vč. současného nekompetentního vedení..

  já jsem tak neskutečně "NA-RA--EJ!!! .. a kdo jste též, tak dejte plus.

 • 25. 8. 2020 18:57

  Bez přezdívky

  Smlouva je samozřejmě dostupná, 25 člověkodnů práce za ten web určitě prahu nezruinuje. Jak to bude užitečné uvidíme, zbytečné předjímat, ale každá opendata jsou dobrá.

  Doporučuji se na hospodaření magistrátu podívat s nadhledem, například na https://cityvizor.praha.eu/magistrat/prehled

  Ohledně kontejnerů se doporučuji obrátit na vaši městkou část, tam sedí někdo ke komu se stížnosti občanů "stékají"

 • 27. 8. 2020 2:53

  bez přezdívky

  prosím vás.. vy musíte být "placený agent" z magistrátu. viz to vaše "doporučení - obrátit se ohledně tříděného odpadu na městskou část. Mám to "privilegium", že kontejnery na směsný odpad (celkem asi 4-5 jsou méně jak minutu chůze od mého bydliště + POZOR!! umístěny méně jak 10m od místní pobočky Pražských služeb.. a stejně ti .. no jak ta individua nazvat, když netuším, jaké mají možnosti a pravomoci, individuálně "iniciovat" mimořádný svoz tříděněho odpadu, NIC ani při přímé konfrontaci neudělají..

  takže "pane chytrej", zkoušejte ty své "rádoby" rady někde jinde....

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).