Hlavní navigace

Přechod k novému operátorovi za dva dny a nižší sankce. Vláda schválila návrh zákona

27. 2. 2019

Sdílet

Mobilní telefony - smartphony Autor: Depositphotos

Vláda na svém zasedání podle očekávání schválila návrh novely zákona o elektronických komunikacích, který posiluje postavení spotřebitele vůči telekomunikačním operátorům. Podle návrhu má být nově možné přejít od jednoho operátora k druhému do dvou dnů od zažádání. Dosud je lhůta deset dnů. Přechod má také pro zákazníka nově zařizovat cílový operátor – měla by tak odpadnout nutnost řešit převod se stávajícím operátorem.

Snížit se mají i sankce, které může operátor vyžadovat při předčasném ukončení termínovaných smluv. Nově má mít operátor na sankci (v maximální výši dvacetiny součtu zbývajících měsíčních plateb) nárok jen v případě, že uživatel smlouvu ukončí do tří měsíců od jejího uzavření. Pokud ji vypoví později, stane se tak už úplně bez sankce. Tato změna se má nově týkat kromě spotřebitelů (fyzických osob) také podnikajících fyzických osob a mikropodniků (s méně než 10 zaměstnanci a obratem do 2 milionů eur).

Operátoři mají podle návrhu dostat na změnu podmínek a procesů šest měsíců od chvíle, kdy by novela nabyla účinnost, říká text návrhu.

Podle důvodové zprávy má novela „podpořit konkurenci na trhu elektronických komunikací a legislativně podpořit reziduální soutěž uvnitř oligopolní struktury trh.“ Zpráva také konstatuje, že „Současný právní stav nepodporuje rozvoj konkurence na trhu elektronických komunikací, zejména na trhu mobilních operátorů, který ze své podstaty naplňuje oligopolní znaky. Zákazníci mobilních operátorů jsou vázání 24 měsíčními úvazky, které snižují jejich možnost migrovat mezi operátory, současně uplatňovaná výše smluvní pokuty odrazuje účastníky od přechodu mezi operátory v době trvání úvazku a operátory odrazuje od podávání aktivních konkurenčních nabídek.“

Zjednodušení přechodu mezi operátory by mohlo uživatelům pomoci, neřeší ale jádro problému s drahými datovými službami v Česku: že jsou nabídky operátorů velmi podobné a pokud uživatel není spokojený s vysokými cenami, nemá v dnešní situaci vlastně kam přejít.

Obdobnou novelu oznámila také Pirátská strana a svou novelu chystá také TOP 09. Politici se k akci rozhoupali poté, co se cena mobilních dat začala veřejně probírat kvůli neuvěřitelným výrokům ministryně Marty Novákové (nestranička za ANO).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).