Hlavní navigace

Přes 50 % aktuální bitcoinové hashpower signalizuje podporu pro Taproot

19. 11. 2020

Sdílet

Kryptoměny - Bitmain - Antminer Autor: Bitmain

Podporu pro upgrade, který by mohl do bitcoinového protokolu přinést významné zlepšení ochrany transakčního soukromí či otevřít dveře větší flexibilitě práce se smart kontrakty, signalizuje 54 % současných těžařů.

S návrhem Taprootu (BIP 341) přišel teprve 19. ledna letošního roku jeden z nejaktivnějších Bitcoin Core vývojářů (a spoluzakladatel společnosti Blockstream) Pieter Wuille a rychle si naklonil většinu zbývajících Bitcoin Core přispěvatelů. K dolaďování návrhu se připojila nejaktivnější skupina přispěvatelů do Bitcoin Core kódu (Anthony Towns, Johnson Lau, Jonas Nick, Andrew Poelstra, Tim Ruffing, Rusty Russell či Gregory Maxwell).

Taproot představuje poměrně výraznou změnu oproti současné podobě bitcoinového protokolu, a přestože se jedná o tzv. softfork (změnu zpětně kompatibilní – pouze přidává či zpřísňuje dosavadní pravidla, ale nemění ta stará), jeho implementace vyžaduje souhlas majority sítě protože Taproot přináší zásah do konsensus protokolu. Naposledy byl takovýto zásah (SegWit – BIP141) implementován podle pravidel BIP 9, která vznikla právě pro potřeby softforků (umožňuje implementaci více forků ve stejný čas). Tato implementace ovšem právě z důvodu nedostatečné shody neprobíhala úplně hladce, jedním z jejích vedlejších důsledků byl i vznik altcoinu Bitcoin Cash.

V případě Taprootu zatím nic podobnému schizmatu, jako v případě přijetí SegWitu, nenasvědčuje. Posledním velkým poolem, který se zatím svým hlasem k přijetí Taprootu přihlásil, je Antpool patřící výrobci těžebních ASIC zařízení Bitmain. S jeho podporou je tak momentálně pro přijetí upgradu 54 % současné hashpower v síti. Z pěti největších těžebních poolů, které podporu Taprootu nevyjádřily, zbývá pouze Binance Pool.

Mining Pool Taproot? Activation Coinbase Signal Proof of Support
Poolin Yes BIP9 equivalent, BIP8(false, 1y) taproot/bip9
Slush Pool Yes BIP8 Tweet
BTC.com Yes Modern Soft Fork Activation TBD
F2Pool Yes TBD TBD Pull Request
AntPool Yes BIP8 TBD
Luxor Yes BIP9 equivalent
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).