Hlavní navigace

Přes mojeID už jde komunikovat s elektronickými službami státu

23. 9. 2020

Sdílet

MojeID

Sdružení CZ.NIC zprovoznilo napojení služby mojeID na Národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA), díky čemuž je možné se přes mojeID připojovat k elektronickým službám státu jako jsou bodové hodnocení řidiče, e-recepty a další. Propojení je prozatím k dispozici vybraným uživatelům. Celkově má mojeID podle oficiálních údajů téměř 700 tisíc uživatelů.

“Od dnešního dne je napojení naší služby mojeID na systém NIA plně funkční a připravené pro všechny, kteří jej budou chtít využít. V uplynulých týdnech jsme vše důkladně testovali v rámci pilotního provozu, během něhož se k NIA úspěšně připojilo několik desítek pravidelných uživatelů. Nyní spouštíme kampaň, během které budeme rozdávat bezpečnostní klíče vybraným uživatelům. Kampaň bude nejprve jen pro zvané, později ji otevřeme i pro širší okruh uživatelů mojeID. Současně hledáme způsob, jak zajistit snadnou dostupnost bezpečnostních klíčů také po skončení kampaně v maloobchodním prodeji,” uvádí šéf CZ.NIC Ondřej Filip s tím, že mojeID je otevřené spolupráci s připravovaným BankID.

Službu mojeID lze využít s bezpečnostními klíči podle standardů FIDO Alliance, díky čemuž není potřeba čtečku karet a fyzický klíč je možné připojit přes USB port nebo NFC a bluetooth. U moderních operačních systémů pak lze využít systémový klíč svázaný s účtem uživatele (Windows 10 s funkcí Hello nebo Android od verze sedm).

CZ.NIC napojení na státní služby uvedl krátce po srpnovém získání akreditace od ministerstva vnitra. Správce české domény zároveň od vnitra získal zakázku na provozování mezinárodní brány eIDAS na další čtyři roky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).