Končící národní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza se dnes na závěr své štace pochválil. Na Twitteru zveřejnil seznam toho, co se jemu, jeho kanceláři a partnerům podařilo za poslední rok v digitální agendě udělat. Prouza rovněž ještě před svým odchodem vydal aktualizovaný Akční plán pro rozvoj digitálního trhu, na kterém pracoval s partnery a ministerstvy.
Akční plán je další dokument sestavený vládou, podle kterého by se ideálně mělo postupovat k tomu, aby se dosáhlo zlepšení v digitální oblasti, kde to státu obecně příliš nejde. Podobných strategií tu v minulosti byla řada, jejich plnění ovšem bylo spíše smutnou záležitostí.
Prouza se při představování původního akčního plánu dušoval, že nyní mají jednotlivé body jasné termíny plnění a nad tím vším právě národního koordinátora sedícího na Úřadu vlády. Jenže nyní Prouza po necelém roce z funkce odchází a není jasné, jak přesně se vše bude vyvíjet dále. Na otázku, kam a jak role koordinátora přejde, Prouza Lupě neodpověděl.
V seznamu úspěchů, které Prouza zveřejnil, figuruje například posílení legislativní rady vlády o „sedm předních odborníků na IT právo“. Prouza už dříve říkal, že chce, aby nové zákony byly psány tak, aby odpovídaly digitálním požadavkům.
Dokumenty se zmiňují rovněž o národní koalici pro digitální pracovní místa, zpracování právní analýzy pro využívání sdílené ekonomiky, „výrazném posunutí“ oblasti otevřených dat, spuštění Iniciativy 202020 a zmapování státních IT systémů, začátku vytváření nového kyberbezpečnostního úřadu vyčleněného z NBÚ a také aktivitách kolem smart cities.
Prouza před pár dny chválil také postavení České republiky v DESI Indexu. Ten vydává Evropská komise a hodnotí postavení zemí v digitální oblasti. Prouza vypíchnul zlepšení v e-commerce, což ale není tak úplně zásluha vlády, a pak mírné zlepšování e-governmentu. Poklesy v dalších kritických oblastech už ale vynechal.
Jan Klesla v dnešních Lidových novinách vydal vlastní komentář hodnotící Prouzovo digitální koordinování. Na vysvědčení by mu dal „čtyřku z milosti“. S argumentací lze souhlasit. Česko se především v indexu DESI propadlo v rychlém internetovém připojení o sedm příček. Za situaci může především neschopnost bývalého ministra průmyslu Jana Mládka a jeho týmu, Prouza zde ale rovněž nic nepředvedl.