Hlavní navigace

Prouza před odchodem chválí úspěchy. Přínos je diskutabilní, ČR se stále propadá

8. 3. 2017

Sdílet

Končící národní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza se dnes na závěr své štace pochválil. Na Twitteru zveřejnil seznam toho, co se jemu, jeho kanceláři a partnerům podařilo za poslední rok v digitální agendě udělat. Prouza rovněž ještě před svým odchodem vydal aktualizovaný Akční plán pro rozvoj digitálního trhu, na kterém pracoval s partnery a ministerstvy.

Akční plán je další dokument sestavený vládou, podle kterého by se ideálně mělo postupovat k tomu, aby se dosáhlo zlepšení v digitální oblasti, kde to státu obecně příliš nejde. Podobných strategií tu v minulosti byla řada, jejich plnění ovšem bylo spíše smutnou záležitostí.

Prouza se při představování původního akčního plánu dušoval, že nyní mají jednotlivé body jasné termíny plnění a nad tím vším právě národního koordinátora sedícího na Úřadu vlády. Jenže nyní Prouza po necelém roce z funkce odchází a není jasné, jak přesně se vše bude vyvíjet dále. Na otázku, kam a jak role koordinátora přejde, Prouza Lupě neodpověděl.

V seznamu úspěchů, které Prouza zveřejnil, figuruje například posílení legislativní rady vlády o „sedm předních odborníků na IT právo“. Prouza už dříve říkal, že chce, aby nové zákony byly psány tak, aby odpovídaly digitálním požadavkům.

Dokumenty se zmiňují rovněž o národní koalici pro digitální pracovní místa, zpracování právní analýzy pro využívání sdílené ekonomiky, „výrazném posunutí“ oblasti otevřených dat, spuštění Iniciativy 202020 a zmapování státních IT systémů, začátku vytváření nového kyberbezpečnostního úřadu vyčleněného z NBÚ a také aktivitách kolem smart cities.

Prouza před pár dny chválil také postavení České republiky v DESI Indexu. Ten vydává Evropská komise a hodnotí postavení zemí v digitální oblasti. Prouza vypíchnul zlepšení v e-commerce, což ale není tak úplně zásluha vlády, a pak mírné zlepšování e-governmentu. Poklesy v dalších kritických oblastech už ale vynechal.

Jan Klesla v dnešních Lidových novinách vydal vlastní komentář hodnotící Prouzovo digitální koordinování. Na vysvědčení by mu dal „čtyřku z milosti“. S argumentací lze souhlasit. Česko se především v indexu DESI propadlo v rychlém internetovém připojení o sedm příček. Za situaci může především neschopnost bývalého ministra průmyslu Jana Mládka a jeho týmu, Prouza zde ale rovněž nic nepředvedl.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 3. 2017 19:13

    ještě hodně pozitivní shrnutí.. (neregistrovaný)

    ..jinak v digitálním světě neviditelného člověka. Některé věci, za které se chválí, by neuměl ani vysvětlit.

  • 9. 3. 2017 0:26

    Floraín (neregistrovaný)

    Jenom vždycky žasnu nad drzostí těchto ... no jak je nazvat slušně? ... aparátčíků? Chválit se v situaci, kdy celá Evropa nám utíká v rozvoji rychlého netu, o trapném provedení datových schránek radši ani nemluvit, díky levným montovnám pomalé ale jisté směřování k tomu, stát se evropským chudobincem......

    Aneb největší podíl průmyslu na hdp v Evropě se zdá být prokletím....., protože tupý dělňas od pásu sežere neBurešovi i to, že i díky evidenci plateb kartou v EET se zvýší výběr daní..... (blijící smailík)

    Co s tím?

  • 9. 3. 2017 0:58

    none (neregistrovaný)

    Ja to vidim tak, ze jedina sance ja zapomenout na nejaky mistni "vyzkum" a prevzit to odjinud. U nas ma kazdy urad svuj system, ktery je propojeny tak mozna s tiskarnou na chodbe. A jelikoz kazdy politik mysli tak maximalne na sebe a na jedno volebni obdobi, vypada to tady jak to vypada. Dnes v TV ukazovali obcanku s cipem pripojenou k pocitaci. Jsem zvedavy, jestli a kdy se to opravdu zavede. A hlavne kolik si na tom nekdo vydela. V cenach za IT jsme svetova spicka.

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).