Hlavní navigace

Ředitel národního superpočítačového centra v Ostravě bude ve funkci další tři roky

2. 2. 2021

Sdílet

Vít Vondrák, IT4Innovations

Současný ředitel národního superpočítačového centra IT4Innovations při Vysoké škole báňské v Ostravě Vít Vondrák bude ve funkci pokračovat i v dalším období. Do funkce již byl jmenován, jeho vedoucí role bude trvat další tři roky. Vondrák se poprvé ředitelského postu ujal v roce 2017.

“Vít Vondrák je s IT4Innovations spojen již od jeho počátku. Byl součástí týmu, který připravil projekt Centra Excellence IT4Innovations financovaného z Operačního programu Věda, výzkum a inovace. Díky tomuto projektu byla vybudována velká národní e-infrastruktura IT4Innovations národní superpočítačové centrum. Následně Vít Vondrák působil na pozicích vedoucího výzkumného programu, později na pozici vědeckého ředitele,” uvádí IT4Innovations.

“Na úplném začátku byla louka a na ní kontejnery, ve kterých byl umístěn superpočítač Anselm. Dnes se dívám na impozantní budovu perfektně vybaveného superpočítačového centra mezinárodní úrovně, ve které nachází uplatnění uznávaní odborníci, a stojíme za prestižními národními i mezinárodními projekty,” navazuje Vondrák.

IT4Innovations se v současné době chystá za zprovoznění nového superpočítače Karolina, který bude dosahovat teoretického výkonu 15,2 petaFLOPS. Ten dodá Hewlett Packard Enterprise (Cray) a poběží na procesorech AMD a grafikách Nvidia. Půjde o jeden z nejrychlejších superpočítačů v Evropě, jenž bude součástí evropské sítě EuroHPC a nahradí dosluhující Salomon. V Ostravě tak poběží dva stroje – Karolina a slabší Barbora instalovaná v roce 2019.

První stroj Anselm už se odebral do křemíkového nebe. Původně běžel v přepravním kontejneru, který si později koupil Seznam na testovací menší datacentrum vedle hlavní Kokury.

S Vítem Vondrákem si na Lupě můžete přečíst náš dřívější rozhovor.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).