Hlavní navigace

Šéf německé BSI: proto abychom mohli Huawei zakázat, chybí důkazy o špionáži

19. 12. 2018

Sdílet

Arne Schönbohm, šéf Spolkového úřadu pro bezpečnost informační techniky (BSI), upozornil, že nemůže obviňovat Huawei ze špionáže a nařizovat možné zákazy jejích technologií, když pro něco takového chybí jakékoli důkazy.

Německo má být podle německých médií (viz online mutace Der Spiegel) pod tlakem USA, aby Huawei vyloučilo z důležitých zakázek. Bez důkazů se ale Schönbohmův úřad odmítá podílet na současných doporučeních technologie Huawei vyřazovat z nových projektů (jako je budování 5G sítě), nebo dokonce úplně vykazovat z telekomunikační infrastruktury operátorů. „Pro tak vážné rozhodnutí jako je zákaz jejich technologií potřebujete skutečný důkaz,“ říká Schönbohm.

Huawei v německém Bonnu otevřela speciální pobočku, kde sdílí svůj zdrojový kód a umožňuje tak Schönbohmovým úředníkům zkontrolovat Huawei kit a posoudit možné riziko, úředníci však zatím žádné důkazy svědčící proti Huawei nenašli.  Dokud se tak nestane, odmítá Schönbohm podnikat jakékoli kroky proti společnosti a zasahovat tak do přirozeného fungování německého průmyslu (úzké strategické partnerství s Huawei má v zemi například Deutsche Telekom). 

Hlavními proponenty současné kampaně proti Huawei je pět států v čele s USA, ty dále zahrnují Austrálii, Kanadu, Velkou Británii a Nový Zéland. Česká republika se k zemím, které vyjádřily obavy z technologií Huawei přidala v pondělí. Problém se ale táhne déle, například Austrálie vyloučila Huawei z budování své NBN optické sítě již v roce 2013 a letos v srpnu jí v zemi zakázala prodej zařízení pro budování 5G infrastruktury.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).