Hlavní navigace

Seznam, Info.com a PrivacyWall. Android má nové výchozí vyhledávače pro ČR

5. 10. 2020

Sdílet

Google - Android - choice screen

Google zveřejnil seznam internetových vyhledávačů, které si uživatelé zařízení s Androidem v jednotlivých evropských zemích budou moci zvolit jako výchozí pro období mezi říjnem a prosincem letošního roku. Jde o takzvanou choice screen, jenž je reakcí Googlu na pokutu Evropské komise ve výši 4,3 miliardy eur za monopolní chování.

Choice screen je obdobou ballot screenu, kdy Microsoft ve Windows začal v Evropě nabízet výběr výchozího webového prohlížeče. Google u Androidu a vyhledávačů zvolil model aukce s tím, že těm provozovatelům, kteří nabídnou nejvíce, na zhruba čtvrtletní období nabídne jeden z maximálně čtyř dostupných slotů. Ceny nejsou veřejné.

Pro aktuální období mají uživatelé Androidu v Česku možnost vybrat si z vyhledávačů Seznam.cz, Info.com a PrivacyWall. Co to kvality je pro náš trh relevantní pouze Seznam. V prvním období poslední jmenovaný v podobě PrivacyWall chyběl a operoval místo něj DuckDuckGo.

Tento anonymní vyhledávač už se na blogu do aukčního systému Googlu pustil s kritikou, že DuckDuckGo vyřazuje ze hry a musí být změněn. Na Lupě jsme v rozboru systém pojmenovali tak, aby se Evropská komise nažrala a Google zůstal celý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 10. 2020 11:15

    Tom04

    Totální fail jak ze strany Googlu tak regulátorů. Nikdy neměli dovolit googlu ty pozice dražit, mělo to být podle lokálního zastoupení nebo něčeho takového. Jak Info.com, tak PrivacyWall oboje se sídlem v USA, takže už jen proto se jim nedá věřit, info v podstatě další společnost co se živí prodejem dat o uživatelích, PrivacyWall totálně neznámá věc které bych nevěřil ani trochu. Bing v jiných zemých stejný fail. Co se týče soukromí tak to samé co google, akorát horší výsledky.
    Proč tam není třeba Qwant, DDG nebo Starterpage?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).