Hlavní navigace

Snižte rozlišení, vyzývá české streamovací služby ministerstvo průmyslu a ČTÚ

26. 3. 2020

Sdílet

AKTUALIZACE (26.3. 9:35) – V závěru zprávy doplněno vyjádření ČTÚ k tomu, zda jsou české sítě přetížené

ALTUALIZACE (26.3. 14.20) – Na konec zprávy jsme doplnili vyjádření dalších operátorů

Podle vzoru Evropské komise, která před týdnem vyzvala velké videoservery jako je Netflix nebo YouTube k dočasnému snížení datových toků, dnes podobnou výzvu českým streamingovým službám zveřejnil i Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

„Žádají, aby v České republice dočasně snížili rozlišení obrazu ve streamu. Konkrétně tam, kde není nutné vysílat v HD nebo UHD/4K/8K, aby vysílali v kvalitě SD. Nižší rozlišení obrazu ve streamu ulehčí přetíženým datovým sítím, které v poslední době v kontextu s koronavirem a mimořádnými opatřeními výrazně narostlo,“ stojí v tiskové zprávě ČTÚ.

Jak Lupa psala minulý týden, provoz v českých sítích se po uzavření škol a zavedení zákazu vycházení zvýšil, tuzemští operátoři ale zatím nepozorují žádné přetížení. Podrobnosti viz Pevná síť CETINu má o pětinu vyšší zátěž, ve špičce jí teče více než 1,1 Tb/s dat.

Aktuálně to potvrzuje i ředitel neutrálního peeringového uzlu NIX.cz Adam Golecký. „My vidíme páteřní sítě a na nich je kapacity zatím dost. Nikde jsme dosud nepřesahovali 90 % kapacity přípojek, to znamená, že tam stále byla rezerva,“ říká.

NIX nicméně začal v rámci reakce na současnou situaci nabízet poskytovatelům nové porty nebo upgrade těch stávajících na dva měsíce zdarma. „Ukázalo se, že je o akci celkem zájem. Sítě, které stejně plánovaly upgrade, dostaly motivaci jej udělat ihned,“ dodává. Případné problémy mohou podle něj být spíš lokální, na tzv. poslední míli.

AKTUALIZACE (26.3. 9:35) – ČTÚ na dotaz Lupy, zda má nějaké konkrétní informace o tom, že by české sítě byly přetížené, reagoval takto: „MPO ani ČTÚ nezaznamenali v době nouzového stavu žádné kritické přetížení sítí. ČTÚ situaci po celou dobu monitoruje. Naopak stávající provoz při vysoké zátěži sítí (v některých momentech až 300 krát větší provoz než obvykle a to jak u mobilních, tak fixních sítí) bez významnějších problémů svědčí o kvalitě českých sítí. Výzva reaguje na usnesení BEREC a EK, která je v tuto chvílí dle našeho názoru otázkou určité solidarity.“

AKTUALIZACE (26.3. 14:20) - Že české sítě zvládají zvýšenou zátěž bez problémů, potvrzuje i Výbor nezávislého ICT průmyslu, který sdružuje část tuzemských operátorů. 

Datový tok v sítích je podle ankety mezi členy podobný vánočnímu provozu. „Jde o přibližně o pětadvacetiprocentní nárůst oproti stavu, který operátoři projektovali před nástupem koronavirové epidemie. Za normálních okolností začíná ‚špička‘ kolem 17. hodiny a stoupá až k vrcholu kolem deváté večer. Nyní je nárůst kolem 10 hodin dopoledne a drží se celý den, nejvyšší datový tok zaznamenáváme mezi osmou a desátou hodinou večerní,“ říká prezident sdružení Jakub Rejzek.

„Sítě zvládají i zvýšené sledování videí z YouTube, Netflixu nebo televizních služeb IPTV. Naprostá většina operátorů má ve své síti jejich CDN, tedy prvky pro doručování mediálního obsahu, díky kterým je možné provoz bez problémů optimalizovat,“ dodává.

Problém podle něj mohou mít firmy, které mají objednanou službu o nízkých parametrech a nemají ji tak dimenzovanou na to, aby jejich zaměstnanci například pracovali z domova pomocí VPN. Těm někteří naši členové nabízejí individuální přístup a tam, kde je to technicky možné, navyšují rychlosti přípojek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).