Hlavní navigace

Sreality: Nabídka bytů k pronájmu loni v Praze stoupla o 15 %

3. 2. 2021

Sdílet

Sreality.cz Autor: Printscreen, Lupa.cz

Na realitním portálu Sreality.cz se loni objevilo o 15 % více unikátních nabídek bydlení, než v roce 2019. Největší nárůst (meziročně o 22 %) nastal v dubnu a pak od června do října. Lupě to řekla datová analytička Seznam.cz Šarlota Smutná.

Zveřejněná data potvrzují výrazný nárůst nabídek, o které jsme psali už minulý týden. Na trh se totiž dostalo značné množství bytů, které majitelé dříve poskytovali turistům ke krátkodobému bydlení. Turismus ale kvůli pandemii koronaviru takřka zmizel a majitelé tak nabízeli byty k dlouhodobým pronájmům. „Na našem portálu se objevilo hodně nových inzerátů malých bytů, které byly dříve pravděpodobně pronajímány prostřednictvím AirBnB,“ říká Smutná.

Nejvíce nabídek meziročně na Srealitách přibylo v červnu (o 31 %) a v září (o 34 %). Vedle Prahy, kde se meziročně v nabídce serveru vystřídalo o pětinu bytů více, se volné byty častěji objevovaly i na Vysočině (o 16 % více) a v Olomouckém a Pardubickém kraji (o zhruba 10 % více).

Meziroční vývoj nabídek volných bytů na Sreality.cz v roce 2020.
Autor: Sreality.cz, Printscreen Lupa.cz

Meziroční vývoj nabídek volných bytů na Sreality.cz v roce 2020.

Se zvýšenou nabídkou došlo i k pohybu průměrných cen podnájmu za metr čtvereční. „V oblastech, pro které je typická vysoká míra cestovního ruchu, se cena snižovala, konkrétně například v některých částech Prahy, v Jihomoravském nebo Karlovarském kraji. Ve většině krajů však ceny spíše rostly,“ vysvětluje Smutná.

Spolu s tím se také prodloužila doba, kdy inzeráty průměrně visely online. „Díky větší nabídce se totiž zájemci mohli déle rozhodovat mezi více možnostmi. Zároveň to může být způsobené tím, že se do nabídky dostávaly byty ke krátkodobým pronájmům a také se zvýšila nabídka dispozičně především menších bytů, které mohou být například méně vhodné pro mladé rodiny nebo ke spolubydlení,“ dodává Smutná. V roce 2019 byl celorepublikově jeden inzerát aktivní zhruba 30 dnů, v loňském roce to bylo o 6 dnů déle.

Příznivý vývoj na realitním trhu ale zvýšil i zájem ze strany podnájemníků. Ti poklesu nájmů a větší nabídku bytů i v jinak těžko přístupných turistických lokalitách využili jako příležitost k přestěhování. Tomu odpovídá i nárůst vyhledávacích dotazů na Srealitách. „Maxima jsme dosáhli v červnu, kdy jsme obdrželi o pětinu více dotazů. V závěru roku se už tradičně zájem lehce utlumil, nyní v lednu se počet dotazů oproti prosinci opět o dvě pětiny zvýšil,“ uzavírá Smutná.

Vývoj počtu vyhledávacích dotazů na volné byty na Sreality.cz
Autor: Sreality.cz, Printscreen Lupa.cz

Vývoj počtu vyhledávacích dotazů na volné byty na Sreality.cz

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 2. 2021 12:51

  Josef V

  Samozřejmě, že došlo. Podobná tisková zpráva přišla i z bezrealitek před pár týdny a bylo v ní zmíněno právě i Brno.

  Jde prostě jen budování jména/linkbuilding inzertnímu serveru. Jakmile se naskytne jakákoliv příležitost vydat tiskovou zprávu, tak to prostě udělají. Když se to týká alespoň okrajově covidu, tak tim líp....

  Link navíc, pár lidí si řekne "hele, nebude nějaký nový byt/pozemek na srealitach?".
  Nehledejte v tom nic víc. Jen PR oddělení dělá svoji práci a redaktoři jsou rádi, že mají z čeho udělat zprávičku :-) Win win pro PR oddělení inzertního serveru i redaktora.

  3. 2. 2021, 12:51 editováno autorem komentáře

 • 3. 2. 2021 8:54

  Martin P.

  Opravdu nečekané a objevné jako reportáže že když je +2°C tak napadnutý sníh taje u nás. Nebo že když je -1°C tak voda nečekaně mrzne.....

  Nějaký nový portál? Lepší apka? Kolik zvládli najednou připojených klientů? Velikos DB.... vůbec něco s IT?

 • 3. 2. 2021 12:42

  bez přezdívky

  Ty duvody by bylo dobre jeste revidovat. Osobne vim hned o dvou bytech, ktere se uvolnily protoze v jednom pripade opustil Prahu clovek ktery ted pracuje na HO a drzet pronajaty byt se mu nevyplatilo a ve druhem pripade vpodstate totez udelali studenti se sdilenym bytem.
  Nedoslo k podobnemu efektu treba i v Brne, nebo jinych mestech?

  3. 2. 2021, 12:43 editováno autorem komentáře

 • 3. 2. 2021 17:14

  bez přezdívky

  Dobrý den,

  ani v jednom případě (Sreality i Bezrealitky) jsem nevycházel z tiskové zprávy, ale na servery jsem se obrátil sám s dotazy na aktuální data. Že se nabídka vlivem pandemie obecně zvýšila je logické, ale zajímalo mě, jak přesně se tento pohyb (zejména úbytek krátkodobých pronájmů) projevil v datech inzertních serverů. Vzhledem k tomu, že podstatná část realitního trhu dnes funguje online, budou tyto údaje důležité v případě, že velká města opět otevřou diskuzi o regulaci AirBnB a podobných e-commerce platforem. Připomínka o lidech, kteří se přestěhovali na HO za Prahu je určitě na místě, sám pár takových případů znám.

  Zdraví

  Ondřej Novák

 • 3. 2. 2021 17:40

  bez přezdívky

  No ono napovida i to, ze nejvic vzrostla nabidka v cervnu a zari. V cervnu to bali studenti a v zari by se meli zase nastehovat, coz tentokrat asi nezridka odrekli.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).