Hlavní navigace

Studenti FEL ČVUT představili robota, který hraje na klávesy. Zatím umí Beethovena

26. 3. 2021

Sdílet

Robot Pianista ČVUT Autor: FEL ČVUT

Dva studenti oboru Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT (FEL) představili robota-pianistu. Jmenuje se RHPv2 a je postavený ze stavebnic LEGO-Technic a LEGO-Mindstorms. Zatím umí na elektronické klávesy zahrát Beethovenu skladu Pro Elišku. Zanedlouho by ale měl zvládnout složitější skladby, a to dokonce na velkém klavírním křídle v Zengerově posluchárně.

Za návrhem a konstrukcí robopianisty stojí Martin Šrámek, softwarovou část řešil Matěj Štětka. Oba studenti v minulosti sestrojili například robota Ludvíka, který představoval největšího humanoidního robota složeného z více než 30 tisíc dílků lega. „Příprava a sestavování začaly přibližně před rokem a byly několikrát přerušeny kvůli probíhajícím lockdownům a dalším opatřením. Celková práce odpovídá přibližně jednomu měsíci práce našeho dvoučlenného týmu,“ vysvětluje Štětka.

Výběr skladby podle autorů robota RHPv2 nebyl náhodný. „Beethoven ji napsal jako jednoduchou skladbu pro dívku, kterou miloval a která nebyla nadaná pianistka. Robot ji tedy také zvládl. Roli sehrála ale také paralela s naším druhým robotem Ludvíkem – jmenovcem van Beethovena,“ dodává Šrámek. Roli podle něj hrálo také to, že skladbu má rád vedoucí studentů.

„Jakmile to situace umožní a podaří se vyřešit technický problém s připojením robota k pianu, rádi bychom zorganizovali koncert v Zengerově posluchárně na koncertním křídle. Konstrukce pro uchycení robota, která to umožní, je již ve vývoji,“ říká Martin Hlinovský z katedry řídící techniky FEL ČVUT, který studentům poskytoval supervizi.

Autoři robopianisty se inspirovali robotem, kterého v roce 2018 sestrojil student Martin Němec. Využili ale menší motory s kratší reakční dobou, ale menším točivým momentem. RHPv2 by proto měl zvládat i dynamičtější skladby. Vzhledem k tomu, že každý motor ovládá dva sousedící tóny tak ale robot zatím neumí zahrát dva sousední tóny naráz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 3. 2021 18:03

    seniorskeptik

    V Japonsku už mají podobné, ale mnohem chytřejší a šikovnější roboty už několik let. A chudáci umělci, napřed Covid a teď tohle.

  • 29. 3. 2021 9:06

    Hora66

    Zatím teda toho Beethovena moc neumí... vynechává některé tóny, o rytmu nemluvě. Ale technicky je to určitě výzva, konstruktéry to jistě nesmírně bavilo. Jestli to chtějí zkusit s normálním klavírem, jestlipak robot zvládne i šlapat pedál? Zajímalo by mě taky, proč to hraje v cis moll místo v originální a moll?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).