Hlavní navigace

Taxikáři začínají bojovat u soudů. Uber má stopku v Brně, v Praze soud zastavil Taxify

31. 5. 2017

Sdílet

Stejně jako v Brně. Liší se jen firma. Městský soud v Praze zakázal předběžným opatřením estonské společnosti Taxify provozovat v Praze taxislužbu s šoféry bez licence řidiče taxi a v neregistrovaných vozidlech. Pro ČTK to uvedla mluvčí soudu Markéta Puci s tím, že rozhodnutí soud odeslal oběma stranám – tedy estonské firmě a tuzemskému Sdružení pražských provozovatelů taxislužeb.

Jen den potom, co Uber obsadil titulní stránky tuzemských deníků se svým inzerátem, je tu další soudní varování. „Informace o vydání předběžného opatření pro nás byla překvapením a získali jsme ji jen z médií. Pokud se toto zakládá na pravdě, tak nás zaráží, jak je možné, že návrh ve stejné věci, který byl před časem podán tradičními taxikářskými společnostmi proti Uberu, byl zamítnut. A tentokrát, když to zkouší znovu proti nám, by měl být přijat,“ komentuje situaci tuzemský šéf Taxify Roman Sysel.

Taxify loni na podzim otevřelo svou aplikaci i řidičům bez taxikářské licence a funguje tak podobně jako konkurenční Uber Pop. V nedávném rozhovoru se Sysel zaklínal loňským rozhodnutím soudu. „Systém jsme otevřeli aplikaci i soukromým řidičům na základě rozhodnutí soudu, který řekl, že je nezákonné pokutovat privátní řidiče,“ tvrdil Sysel v březnu.

Taxikáři argumentují tím, že k soudu nešli proto, aby služby jako Taxify zakázal, ale aby se na trhu sjednotila pravidla pro všechny. 

Argumentace Uberu i Taxify je postavena především na tom, že nejsou taxislužba, ale spolujízda. To se podle právníků pohybuje hodně na hraně. Rozhodnout ale může jen soud. A ten ještě neproběhl a v obou metropolích se zatím soudy omezily jen na předběžná opatření. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 5. 2017 10:38

  Petr (neregistrovaný)

  Takže stejně jako v Brně, to i v Praze zpunktovalo Liftago, které se jen schovává za taxikaře.

 • 31. 5. 2017 12:15

  Luboš (neregistrovaný)

  Vypadá to, že v Taxify nepochopili smysl předběžného opatření, že to není finální rozhodnutí soudu, pouze přechodné opatření do doby, než to rozhodnutí padne. A spíš to směřuje k tomu, že bez striktního dodržování zákonů o dopravě to nepůjde nikde v EU.

 • 1. 6. 2017 9:48

  Trident (neregistrovaný)

  Myslíte dopravní předpisy?:)))

  Je to stejné jako když budu chtít vzít do letadla kamaráda I když mám jenom pouhou PPL. Přispěje mi na pronajem/benzín. Pojištění proti škodě třetí osobě mám, ale nemůžu na tom stavit komercni aerotaxi. Ideální je mít nějaký menší uzavřený spolek s otevřeným členstvím podobné jako různé czfree site. Člen klubu spolku přátel letadel bude u soudu těžko popírat že pilota spolku nezná a že stanovy necetl.

 • 31. 5. 2017 11:05

  Honza K. (neregistrovaný)

  Zajimave, neco takoveho mi nedavno rikal jeden brnensky taxikar. Mate vice informaci?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).