Hlavní navigace

Uberu se v Brně ulevilo. Vrchní soud v Olomouci mu dal další šanci

Sdílet

Jan Beránek 28. 6. 2017

Po týdnu je tu další akce olomouckého soudu. Tentokrát to ale vypadá, že zrušil předběžné opatření, které opravdu zakazovalo fungování Uberu v jihomoravské metropoli. Podle České televize to oznámil mluvčí soudu Vladimír Lichnovský.

„Zatím jsme oficiální odůvodnění neobdrželi,“ říká šéf firmy v Česku a Slovensku Tomáš Peťovský. A soud má na doručení třicet dní. V okamžiku doručení rozhodnutí se budou moci řidiči Uberu zase pustit do souboje s brněnskými taxikáři. Vyhráno ale Uber ještě nemá. Případem se znovu bude zabývat Krajský soud v Brně, který předběžné opatření vydal. 

Brněnský soud zakázal brněnský provoz Uberu po pár měsících jeho fungování. Zdůvodnil to tak, že firma porušuje několik ustanovení zákona upravujícího taxislužbu. Vadilo mu především to, že řidiči Uberu nejsou označeni jako taxislužba a nemají taxametr.

Zatímco v Brně je Uber v nemilosti, v Praze je situace jiná. Uber v hlavním městě provozuje kromě Uber Pop i služby Select a Black. Narazila však estonská služba Taxify. Té Městský soud v Praze na konci května zakázal předběžným opatřením provozovat v Praze taxislužbu s šoféry bez licence řidiče taxi a v neregistrovaných vozidlech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 7. 2017 7:56

    Pupik (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    No a teď mi řekněte jak se může v právním státě stát, že soud rozhodne něco jen pro jedno město. To neplatí zákon globálně? Jak může soud nechat jezdit jednu firmu a druhé to zakáže i přes to, že používají stejné schéma? To neplatí zákon pro všechny stejně? Abyste rozuměli, nejde mi o to zakázat sdílenou ekonomiku. Ale když je zákon, který říká, že pokud chcete převážet lidí za úplatu, tak musíte splňovat nějaké náležitosti (teď myslím taxi), tak jak je možné, že to jedna firma dodržovat nemusí a jiná ano a jinou pro jistotu zakážou? A ještě v každém městě téže republiky jinak? I když není zákon ideální tak se musí přeci nejprve dodržovat, a až potom je třeba jej změnit pokud nevyhovuje. Tomuto pravdu nerozumím. Máte nějaké logické vysvětlení? Představte si, že si bez licence a povolení založím nemocnici a úřadům budu tvrdit, že je to legální a nemusím dodržovat haldu zákonů, protože já neléčím, ale opravuji humanoidy.