Hlavní navigace

V USA naplno zuří bitva o síťovou neutralitu, hlasovat se o ní bude 14. prosince

23. 11. 2017

Sdílet

Americký regulátor ohlásil klíčové hlasování o změně pravidel pro síťovou neutralitu na 14. prosince. Federal Communications Commission (FCC) také zveřejnila návrh textu, o kterém bude rozhodovat. Návrh by měl zrušit pravidla, která FCC odsouhlasila v únoru 2015, ještě za vlády demokratů a pod starým vedením.

Jenže pak došlo ke střídání v Bílém domě a nový prezident Donald Trump do čela instituce letos v lednu jmenoval letitého odpůrce síťové neutrality Ajita Paie. Výsledkem je současný pokus o odvolání pravidel, která FCC před dvěma lety přijala.

Komise tehdy zařadila připojení k vysokorychlostnímu internetu mezi přísně regulované telekomunikační služby, což jí umožnilo poskytovatelům diktovat některé podmínky. Jednou z nich bylo právě to, že poskytovatelé a operátoři musí s veškerým internetovým provozem zacházet rovnocenně. Pravidla zakazují blokování přístupu k legálnímu obsahu na internetu, selektivní zpomalování služeb i placenou prioritizaci vybraného provozu – více čtěte v Jak se Američané pokusili zachránit internet před operátory.

V novém návrhu FCC označuje tato pravidla za chybná a zbytečná a navrhuje je zrušit. Regulace podle ní škodí rozvoji internetu v USA, a pokud se ji povede zrušit, povede to podle návrhu k vyšším investicím do broadbandu a k inovacím. Ke kontrole trhu podle návrhu stačí současné americké zákony na ochranu spotřebitelů a hospodářské soutěže.

Připomeňme, že svá pravidla pro dodržování síťové neutrality před dvěma lety přijala také Evropská unie. Navzdory různým kompromisům jsou přísnější, než jsou ta americká. Sdružení evropských regulátorů BEREC k nim později vydalo svůj výklad, který je vlastně určitým návodem, jak je mají operátoři chápat.

Operátoři od té doby neustále testují, co jim ještě projde (pamatujete na úvahy českého O2, že bude blokovat reklamu?), což v poslední době i v Česku vyvrcholilo experimenty s různými druhy tzv. zero-ratingu (tedy nepočítání dat z určitých aplikací do datového limitu).

V Německu už tamní regulátor vydal zajímavé rozhodnutí týkající se operátora Deutsche Telekom. V Česku teď ČTÚ podle Lidových novin zkoumá nedávno uvedené nabídky T-Mobilu (balíček StreamOn) a Vodafonu (Passy) a zabývá se také nabídkou O2, které z limitu vyňalo hudební službu Spotify.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).