Hlavní navigace

Vysoká škola báňská testuje v Milovicích automobil s řízením drive-by-wire

13. 1. 2021

Sdílet

Drive-by-wire VŠB-TUO a Valeo Autor: Valeo

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) spolu s výrobcem senzorů pro automobilový průmysl firmou Valeo vyvinula a nyní testuje technologii řízení automobilů drive-by-wire (DbW). Ovládání vozidla bez mechanické vazby mezi koly a volantem, případně brzdami a brzdovým pedálem, má usnadnit testování autonomních vozidel.

Zkušební vozidlo nyní VŠB-TUO a Valeo testují na polygonu v Milovicích. Technologie zatím není určená pro sériově vyráběné automobily, sloužit má jen ke zkouškám specifických režimů autonomního řízení a senzorů určených pro asistenční systémy. 

Schéma technologie drive-by-wire od VŠB-TUO a Valeo.
Autor: Valeo

Schéma technologie drive-by-wire od VŠB-TUO a Valeo.

Výhodou plně elektrického řízení DbW je, že umožňuje vysokou dynamiku řízení a je preciznější než živý řidič. Technologie momentálně umožňuje elektricky řídit pohyb vozu, zatáčení, zrychlování i brzdění (včetně nouzového).

Systém je momentálně zabudovaný v nákladovém prostoru auta a sestává z výkonného počítače s řadou komunikačních rozhraní a modulů (CAN, I/O a reléových modulů, vývojového HMI nebo managementu napájení). Zkušební vozidlo momentálně v Milovicích slouží k testování systémů autonomního řízení na bázi detekční kamery na čelním skle.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).