Hlavní navigace

Vysokorychlostní internet z balónů nebude, Alphabet končí s projektem Loon

22. 1. 2021

Sdílet

Projekt Loon - Alphabet - balón Autor: Alphabet

Projekt Loon, který měl přinést vysokorychlostní internetové připojení do oblastí, které se nevyplatí pokrývat běžným způsobem, po devíti letech končí neúspěchem. Firmu Loon LLC, která za projektem stojí, v lednu uzavře její majitel, holding Alphabet, oznámil na blogu její šéf Alastair Westgarth.

Loon vyvinul balóny, které létají ve výšce 15 až 21 km a nesou solární panely a vysílač schopný připojovat uživatele na povrchu rychlostí přibližně na úrovni 4G sítí. Loni na jaře firma oznámila, že spouští komerční provoz balónů Loon v Keni.

Ani tak se ale za devět let projektu nepodařilo najít udržitelný komerční model. „Nepřišli jsme na způsob, jak dostatečně snížit náklady, abychom mohli vybudovat dlouhodobě udržitelný byznys,“ přiznává Westgarth. Pro běžné uživatele by tak služba byla příliš drahá, doplnil.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 1. 2021 15:58

  jlmd

  O švédském spisovateli Augustu Strindbergovi se dočteme, že byl přistižen, jak
  vyfukuje kouř z dýmky do umyvadla s vodou, zkoušeje, zda touto cestou nevznikne
  zlato. A my si říkáme: Hle, jak podivínský nápad se zrodil v tak geniálním mozku!
  Ale není správnější říci: Nebyl to Strindberg, kdo experimentálně zjistil, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne? Někdo to totiž vyzkoušet musel.
  Někdo musel slepou uličku lidského poznání ohledat a ohlásit světu: Tudy ne, přátelé!

 • 23. 1. 2021 8:21

  Trident

  Tak rozhodne je umění dostatecne dlouho oblbovat investory aby měl člověk na kafe.
  Kolega tomu rika: splácat pár věcí dohromady, najmout hromadu dostatecne nativních studentů, pár grafů, prezosek v drahém obleku a startup vole! Pak to zavreš a jdeš jinam. Říká se tomu startupovej turista.

  Já jsem vlastně ani neměl zaměstnání kde bych tak dlouho vydržel. Takže e 9 let bych z osobního pohledu zvlášť ve startup považoval za úspěch.

  23. 1. 2021, 08:22 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).