Hlavní navigace

WhatsApp dostal v Irsku pokutu 225 milionů eur za porušení GDPR

2. 9. 2021

Sdílet

WhatsApp - mobilní telefon - aplikace Autor: Depositphotos

WhatsApp dostal pokutu 225 milionů eur (zhruba 5,7 miliardy korun) od irské Komise pro ochranu dat (DPC) za porušení evropských pravidel pro nakládání s daty uživatelů. Podle WhatsAppu je výše pokuty nepřiměřená a provozovatel, kterým je firma Facebook, se chce odvolat.

Podle Reuters s odkazem na rakouského aktivistu za ochranu soukromí Maxe Schremse měla být pokuta původně 50 milionů eur. Komise postih udělila za to, jakým způsobem WhatsApp sdílí data uživatelů s dalšími firmami vlastněnými Facebookem. 

„Vyšetřování komise bylo zahájeno 10. prosince 2018 a zkoumalo, zda WhatsApp splnil své povinnosti na transparentnost týkající se GDPR, pokud jde o poskytování informací a transparentnost těchto informací jak uživatelům WhatsAppu, tak i těm, kteří jej nepoužívají,“ stojí v prohlášení komise.

„Nesouhlasíme s dnešním rozhodnutím ohledně transparentnosti, kterou jsme poskytli lidem v roce 2018 a pokuta je zcela nepřiměřená,“ reagoval na rozhodnutí irské komise mluvčí WhatsAppu.

Případ řešila irská DPC proto, že v zemi sídlí evropská centrála provozovatele WhatsAppu firmy Facebook. Evropské regulační orgány DPC dříve kritizovaly za pomalý postup při řešení případů technologických gigantů. Reuters ale upozorňuje, že pokuta 225 milionů pro WhatsApp je stále o dost menší, než 886,6 milionů eur, které v červenci dostal v Lucembursku za porušování soukromí Amazon.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).