Hlavní navigace

Nové podmínky WhatsAppu jsou matoucí, říká německý komisař. Zakázal službě sdílet data s Facebookem

13. 5. 2021

Sdílet

WhatsApp - mobilní telefon - aplikace Autor: Depositphotos

Komunikační služba WhatsApp nesmí v Německu po tři měsíce sdílet osobní data svých uživatelů s Facebookem, který je jejím vlastníkem. Vyplývá to z příkazu hamburského komisaře pro ochranu osobních údajů Johannese Caspara. Vydal jej několik dní před 15. květnem, kdy uživatelům WhatsAppu vyprší termín pro přijetí nových podmínek používání.

Podle komisaře jsou nové podmínky napsány tak, že mohou být pro uživatele matoucí. „Ani po důkladné analýze není jasné, jaké důsledky pro uživatele souhlas s podmínkami má,“ podotýká komisař. 

Souhlas podle něj navíc nemůže být svobodný, jak vyžaduje evropské nařízení GDPR. „WhatsApp totiž vyžaduje přijetí nových pravidel jako podmínku pro to, aby uživatelé mohli jednotlivé funkce služby dále využívat,“ argumentuje.

Vzhledem k tomu, že souhlas není svobodný a informovaný, nedává podle Caspara legální základ k tomu, aby mohl Facebook data uživatelů WhatsAppu používat pro své vlastní účely. Komisař teď chce, aby v případu rozhodl European Data Protection Board.

WhatsApp potvrdil, že uživatelům, kteří k 15. květnu nedají s novými podmínkami souhlas, nebude mazat jejich účty, jak původně hrozil. Postupně jim ale zásadně omezí používání služby: nejprve jim zablokuje přístup k seznamu jejich konverzací, později pak aplikace přestane úplně přijímat příchozí zprávy a hovory.

Po oznámení nových podmínek řada uživatelů přešla ke konkurenčním službám jako je Telegram nebo Signal. Ani to ale WhatsApp od změny podmínek neodradilo, jen termín pro jejich odsouhlasení posunul z února na 15. května.

Předávat osobní data uživatelů Facebooku za účelem provozování služby může WhatsApp už podle stávajících podmínek z roku 2018. I v nových podmínkách určených pro uživatele z EU uvádí, že Facebook nesmí předávané údaje využívat pro své vlastní účely – tedy například pro cílení reklamy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).