Hlavní navigace

Zákon o právu na digitální službu míří do sněmovny, má podporu poslaneckých klubů

Sdílet

Karel Wolf 8. 3. 2019

Zástupci všech poslaneckých klubů včetně ministra vnitra Jana Hamáčka dnes podepsali memorandum, které garantuje podporu zákona o právu na digitální službu ve Sněmovně a zavazuje všechny aktéry ke spolupráci, návrh míří do Sněmovny již teď v březnu.

Zákon by měl v dohledné budoucnosti  (do pěti let od jeho přijetí) garantovat možnost komunikovat s úřady státu čistě elektronicky a zbavit občany povinnosti nosit u sebe všechny možné průkazy a doklady a prokazovat svá práva a povinnosti veřejnými listinami. Podle zákona by k prokázání totožnosti měla plně dostačovat například elektronická občanka nebo identitní prostředky bank. Všechny ostatní skutečnosti, stav, či událost by si mohli občané moci nechat uložit do Registru práv a povinností.

Práce na zákoně probíhala pod záštitou Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému předsedá leader Pirátské strany Ivan Bartoš, ve spolupráci s ICT unií v čele s prezidentem Zdeňkem Zajíčkem, vládním zmocněncem Vladimírem Dzurillou, právníkem Františkem Korbelem a dalšími politiky a odborníky z oblasti eGovernmentu. Během následujících dní mají pod návrh zákona, který poslanci předloží do konce března, připojit své podpisy i jednotliví poslanci. Další zákony, které jsou nezbytné pro nastartování celého procesu, vypracuje a předloží Ministerstvo vnitra ČR opět v součinnosti s pracovní skupinou.

Kompletní znění návrhu zákona o právu na digitální služby čtěte zde:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.