Hlavní navigace

Komunista Ondráček navrhuje, aby se poplatky za ČT a rozhlas nemusely platit

6. 10. 2020

Sdílet

Zdeněk Ondráček Autor: Repro Facebook Zdeňka Ondráčka

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) navrhuje, aby televizní a rozhlasové poplatky nemusel platit každý, kdo čestně prohlásí, že se nedívá na televizi a neposlouchá rádio. Novelu předložil ve sněmovně začátkem října, platnost nového opatření předpokládá od ledna 2022. 

Poplatky by podle Ondráčka nemusela hradit „domácnost, kde všichni její členové úředně ověřeným písemným čestným prohlášením zaslaným provozovateli vysílání prohlásí, že rozhlasové nebo televizní vysílání nesledují“.

„Předložený návrh reaguje na požadavky poplatníků, kteří nesledují nebo odmítají sledovat vysílání, ale přesto jsou ze zákona nuceni poplatky platit. Zastáváme názor, že každý má mít možnost volby, které vysílání chce sledovat. Pokud takovou volbu projeví celá domácnost a projeví to předepsanou formou, měla by existovat možnost být z povinnosti platit poplatek vyvázána,“ tvrdí Ondráček v předkládací zprávě.

Pro podnikatele by se povinnost platit poplatky za každý přijímač nijak nezměnila. 

„Očekáváme, že domácností, které prohlásí, že rozhlasové nebo televizní vysílání nesledují, budou pouze jednotky a provozovatelé se s tímto výpadkem příjmů vyrovnají sami v rámci efektivity svého hospodaření,“ doplnil komunistický poslanec.

Součástí návrhu zákona je také rozšíření pravomocí Rady ČT, která by kromě stížností na generálního ředitele měla řešit rovněž stížnosti na kteréhokoliv zaměstnance.

Návrh zákona nyní podle standardních pravidel poputuje na vládu, která by k němu měla dát své stanovisko. Pak se dostane na program jednání sněmovny. Kromě Zdeňka Ondráčka prosazují změnu poplatků také poslanci SPD v čele s Tomiem Okamurou, kteří se svým návrhem přišli před rokem. Sněmovna se dosud k projednání jejich novely nedostala.

Televizní, respektive rozhlasové poplatky tvoří 90 procent rozpočtu České televize, potažmo Českého rozhlasu. Zbylých 10 procent představují výnosy ze zákonem omezené obchodní činnosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).