Hlavní navigace

28. leden: evropský den broadbandu

28. 1. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Evropa oslaví 28. leden jako Den širokopásmových služeb. Měl by se stát symbolem masového rozšiřování vysokorychlostního Internetu, které si Evropská unie naordinovala do příštích let. V České republice nemáme moc co oslavovat, navíc jsme nestihli splnit ještě ani české závazky v oblasti "narrowbandu" z eEurope+ 2003.

Členské země Evropské unie si již koncem roku 1999 naordinovaly všeobecnou dostupnost Internetu pro nejširší veřejnost, v rámci své iniciativy eEurope, cílené do roku 2003. Když loni došlo na „update“ této koncepce, na program se už dostalo budování tzv. broadbandu, neboli širokopásmových služeb (byť nepříliš správně redukovaných na vysokorychlostní připojení k Internetu). Proto také výsledná koncepce eEurope 2005, přijatá EU v polovině loňského roku, klade tak velký důraz právě na dostupnost, cenovou přijatelnost a bezpečnost širokopásmových služeb. Té by mělo být dosaženo nejpozději do roku 2005 – a od každé členské země se očekává, že bude mít vlastní národní strategii, jak tohoto cíle dosáhnout.

Ve snaze podpořit budování „broadbandu“ v členských zemích se komisař Erkki Liikanen (zodpovědný za oblast informační společnosti) rozhodl vyhlásit na 28. ledna „den širokopásmových služeb“ (Broadband Day). Jeho hlavním cílem je podpořit zavádění širokopásmových služeb a také umožnit vzájemnou výměnu zkušeností a poznatků ze zajišťování jejich dostupnosti v jednotlivých členských zemích. Samotné oslavy přitom nebudou nijak pompézní – direktorát pro informační společnost, kterému Erkki Liikanen šéfuje, uspořádá dnes v Bruselu seminář (workshop). Jeho dopolední část je určena oficiálním představitelům členských zemí jako příležitost ke vzájemnému informování o národních koncepcích v oblasti širokopásmových služeb a ke sdílení zkušeností. Odpolední část je pak zaměřena hlavně pro diskusi a je otevřena i pro zástupce průmyslu, médií a širší veřejnosti.

Termín 28. leden byl nejspíše zvolen jako výročí dne, kdy Rada Evropy přijala své Rozhodnutí o společném přístupu při zajištění bezpečnosti sítí a informací. Myšlenku slavit tento den jako „den broadbandu“ poprvé přednesl Erkki Liikanen 8. prosince loňského roku, na výroční konferenci ECTA (Evropské asociace kompetitivních telekomunikací). Tuzemská ČAKK (Česká asociace kompetitivních komunikací, která je národní pobočkou ECTA v České republice) se také jako jedna z prvních (ne-li úplně první) přihlásila k Liikanenově výz­vě:

‚ČAKK se plně k výzvě Evropského komisaře Liikanena hlásí a vyzývá všechny, kterým leží na srdci další rozvoj širokopásmových komunikací v České republice, zejména rychlý přístup k Internetu, aby v maximální míře přispěli k důležité práci na přípravě klíčových právních předpisů – především zákona o elektronických komunikacích, ale též zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, včetně digitálního vysílání,‘ prohlašuje Zdeněk Vaníček, prezident ČAKK.

Ve své včerejší tiskové zprávě ČAKK dále uvedla:

Tento den by se měl stát symbolem masového rozšiřování vysokorychlostního Internetu – to znamená širokopásmového Internetu. Současné nejasnosti a diskuze o nabídce a zprovoznění vysokorychlostního ADSL Internetu jenom dokazují, že Den širokopásmových služeb je důležitý a měl by posloužit jako připomenutí současného zoufalého stavu nabídky připojení k Internetu na českém telekomunikač­ním trhu.

Zoufalost české situace dokresluje i to, že se sice hlásíme ke vstupu do EU, ale jako kandidátská země jsme dosud nedokázali splnit ani to, k čemu jsme se zavázali v koncepci eEurope+ pro kandidátské země. Ta se stále ještě týkala „narrowbandu“, neboli „úzkopásmových služeb“, a požadovala výrazné zlevnění přístupu k Internetu pro nejširší veřejnost (míněno: alespoň „úzkopásmového“, tedy i dial-upu) – s termínem do konce roku 2002. Odpovězte si sami, zda se tento oficiální závazek vůči EU podařilo splnit…

Co nového kolem ADSL?

V den, kdy Evropa slaví „den broadbandu“, snad nezaškodí podívat se podrobněji na aktuální vývoj kolem českého ADSL. Právě včera totiž ČTK vydala zajímavou zprávu, podle které Český Telecom vidí velký potenciál právě v ADSL, a dokonce jej i konkrétně vyčísluje. Nejzajímavější jsou první dva odstavce:

Používání služeb vysokorychlostního Internetu přes ADSL by letos mohlo v tuzemsku operátorům vynést až 200 milionů korun. V roce 2007 by pak všechny služby související s připojením na Internet mohly přinést až devět miliard korun, vyplývá ze studie Českého Telecomu, kterou má ČTK k dispozici.

V České republice je v současnosti podle odhadů firmy zhruba 80.000 uživatelů Internetu, kteří jsou potenciálními zákazníky ADSL. Největší skupinu tvoří současní uživatelé běžného vytáčeného připojení, bezdrátového připojení, připojení přes kabelovou televizi a pevných okruhů.

Jak se dalo předpokládat, Český Telecom má studii odhadující možný či pravděpodobný vývoj – a vyplývá z ní celkem zřejmý závěr, že ADSL by mohlo výrazně rozhýbat tuzemský trh s Internetem. Škoda jen, že takovouto studii Český Telecom poskytl pouze ČTK a ne například účastníkům stále ještě probíhajícího Fóra pro dial-up, kde právě Český Telecom zpočátku programově odmítal jakoukoli zmínku o ADSL – a dokonce popíral, že by mohlo mít nějaký vliv na poptávku po dial-upu. Dovolím si ocitovat z jednoho z materiálů Českého Telecomu předložených Fóru:

Analýzy trhu (…) ukazují, že alternativní technologie (převážně ADSL) zásadně v krátkodobém a střednědobém časovém horizontu neovlivní dynamiku trhu dial-up Internetu, tzv. nevede k nižšímu využívání či poklesu nárůstu provozu dial-up Internetu.

S takovýmto předpokladem se opravdu těžko hledají nějaké nové modely. Ostatně, po posledním jednání Fóra pro dial-up začínám mít pocit, že celé jednání bylo jen jakýmsi zastíracím manévrem a že doopravdy se věci řeší jinde a jinak. Ale to si nechám raději na samostatný článek. Mezitím se o posledním jednání můžete dočíst alespoň na webu IPV.

KL24

Právě IPV (Internet pro všechny) přitom včera vydalo společnou tiskovou zprávu, spolu se stejnojmenným slovenským sdružením. V ní poukazuje na neutěšenou situaci s dostupností ADSL v České republice a v Slovenské republice:

Izolace v srdci Evropy

Česká a Slovenská republika jsou jediné země se všech kandidátských zemí vstupujících do EU, kde ještě nebyla zavedena technologie ADSL.

Lze výstižněji popsat českou situaci, právě v „evropský den broadbandu“?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).