Hlavní navigace

3D přenosy nebudou tak datově náročné, tvrdí satelitní operátor Astra

19. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
19. 3. 2010

Jak velký nárok na šířku pásma a datový tok budou mít stereoskopické přenosy z letošního Mistrovství světa ve fotbale? Podle Tomáše Českého z lucemburské centrály evropské divize satelitního operátora SES Astra není možné tvrdit, že náročnost takových přenosů bude odpovídat šíření dvou televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) najednou.

K TÉMATU: Prodejci 3D televizí spoléhají na fotbalový šampionát. U nás ale v 3D nepoběží

Mistrovství světa ve fotbale 2010 bude snímáno ve formátu 1080i pro Evropu a 720p pro ESPN. Doprava tohoto signálu k integrátorům bude přirozeně vyžadovat přepravu dvojnásobného množství dat v porovnání s 2D HD přenosem, vysvětluje Český. Zpracováním 3D signálu však dojde k úspoře datového toku, protože v jednom HD snímku budou obsaženy dva redukované snímky a celkový nárok bude odpovídat jednomu HD programu, nikoli dvěma.

ČTĚTE TAKÉ: Na český trh míří 3D televizory. Bude na nich ale co sledovat?

Ke koncovému uživateli bude signál dopraven v módu FC SbS 1080i pro Evropu (Frame compatible, side-by-side) a FC TaB 720P60 pro ESPN (Frame compatible, top-above-bottom). Pro úplnost, formát pro uložení na BD bude Frame-sequential, sdělil Český serveru DigiZone.cz. Frame compatible mód znamená, že v jednom HD snímku jsou obsaženy dva redukované snímky (L a R) buďto vedle sebe (redukce šířky) nebo nad sebou (redukce výšky). Pro přenos to znamená naprostou ekvivalenci s přenosem 2D HD.

NAPSALI JSME: Přichází 3D televize. Jak funguje trojrozměrné zobrazování?

BRAND

Televizní přijímač, který je na 3D připraven, pošle do displaye informaci o módu a display zobrazí správný obraz. Display připojený ke standardnímu HD přijímači zobrazí SbS nebo TaB. Divák pak může mód příjmu nastavit manuálně. Například HD přijímače platformy SKY jsou korektního příjmu schopné, tvrdí Český.

V dlouhodobém horizontu je podle Českého počítá s vysíláním ve formátu Full 3D. V současné době ale žádné přijímače Full 3D neexistují, mimo jiné proto že neexistují příslušné čipy s dostatečnou bitovou rychlostí, dodal manažer satelitní společnosti SES Astra.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).