Hlavní navigace

50 MB prostoru na WWW zdarma

20. 1. 1999
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

No nekupte to, když je to tak levný. Stále populárnější jsou nejrůznější služby v Internetu, které nabízejí umístění WWW stránek zcela zdarma. I u nás máme několik služeb tohoto typu, neprávem však stojí ve stínu nejznámějšího MujWebu. Řeč tedy tentokrát bude o FreeWebu.

FreeWeb je společným projektem Roberta Bareše a společnosti Bohemia.Net, která celému systému poskytuje připojení do Internetu. Je to nakonec vidět i z URL – freeweb.bohemi­a.net. Je zajímavé, že poskytovatelé připojení začínají propagovat samy sebe i tímto způsobem; podle mého soudu to nepochybně má význam. Nejstarším a nejznámějším příkladem je samozřejmě pes.eunet.cz.

Na FreeWebu si – stejně jako na jiných obdobných službách – můžete zdarma umístit svoje WWW stránky. Oproti komerčním nabídkám hostování stránek (např. Hosting.cz, 4Web či ZONER) má tento způsob několik odlišností. Především je to skutečnost, že u služeb „zadarmo“ nemůžete mít vlastní doménu, sen mnoha lidí i firem – URL vašich stránek zpravidla vypadá nějak jako http://freeweb­.bohemia.net/naz­darek.html, coz pravda není tolik reprezentativní. Na druhou stranu to však má tento způsob jednu výhodu, která je nasnadě – nemusíte nic platit. Až donedávna také komerční hostingy nabízely větší rozsah služeb, ale to už není tak docela pravda.

FreeWeb totiž nabízí řadu zajímavostí. Tvůrci stránek na FreeWebu mohou používat předpřipravená CGI, tedy zejména počítadlo a mailové formuláře. Zároveň mohou na svých stránkách používat Javu, ActiveX a většinu dalších věcí, která je napadne. Důležitá je také skutečnost, že mají ke svým stránkám FTP přístup, který je často přeci jen o něco pohodlnější pro správu souborů, než přístup pouze přes web.

FreeWeb svým ovečkám standardně poskytuje 10 MB prostoru, ale u nějakým způsobem zajímavých stránek nabízí dokonce až 50 MB. Naproti tomu zde nenajdou útočiště tvůrci erotických stránek – ty byly loni v listopadu z FreeWebu vykázány, protože vytvařely příliš vysoký provoz.

Mobile Internet Forum 2022

Pokud si chcete FreeWeb vyzkoušet na vlastní kůži, neváhejte; tady je registrační formulář.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.