Hlavní navigace

64bitový Google Chrome má být výrazně rychlejší, stabilnější a bezpečnější

4. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google zpřístupnil široké veřejnosti k testování 64bitovou variantu prohlížeče Google Chrome pro Windows 7 a vyšší. Slibuje až o 25 % vyšší výkon či o 50 % vyšší stabilitu.

Webový prohlížeč Google Chrome se dočká 64bitové varianty pro Windows 7 a vyšší. Google si od ní slibuje vyšší výkon, stabilitu a bezpečnost. Zájemci již mohou testovat v rámci vývojových kanálů DevCanary. Testování by měla usnadnit skutečnost, že 64bitová varianta je schopná používat stávající uživatelský profil.

Výkon prohlížeče má podle jeho vývojářů vzrůst zejména při zpracování grafiky a multimédií. Prý díky optimalizaci pro 64bitové procesory až o čtvrtinu. Stabilita by se měla zvýšit až o polovinu. Bezpečnost má vylepšit zpřístupnění nových systémových funkcí jako je High Entropy ASLR ve Windows 8 a vyšších.

Google tvrdí, že podstatná část uživatelů již používá Windows v 64bitové variantě, takže není důvod vyvíjet pouze 32bitový prohlížeč, když 64bitový prohlížeč má prý prokazatelné výhody. Již od dob Windows Vista jsou všechny běžné edice systému na trh dodávány zároveň v 32bitové i 64bitové variantě.

Například podle statistik herního tržiště Steam používá 64bitová Windows přes 75 % jeho uživatelů, ale obecně nadvláda 64bitových Windows nemusí být tak výrazná. Hráči totiž 64bitová Windows často volí kvůli podpoře vyšší kapacity operační paměti nad úroveň 4 GB, které jsou maximem pro 32bitová Windows (reálně ještě méně).

MMF tip early

Každopádně dosavadní praxe je taková, že i pod 64bitovovou variantou Windows kralují 32bitové prohlížeče. Systémový Internet Explorer je sice k dispozici v 64bitové variantě, ale systém upřednostňuje rovněž přítomnou 32bitovou variantu. Microsoft ji obecně doporučuje zejména s ohledem na kompatibilitu s doplňky třetích stran.

Mozilla před časem vyvíjela 64bitovou variantu prohlížeče Firefox pro Windows, ale nakonec došla k závěru, že v praxi uživatelům přinese zatím více problémů než užitku. Rovněž argumentovala kompatibilitou s doplňky třetích stran. Google je však očividně jiného názoru. Dost možná to souvisí s jeho plány na omezení podpory plug-inů.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).