Hlavní navigace

A kabely sežraly krysy...

22. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Za výpadky Internetu mohou někdy opravdu hodně kuriózní důvody. Před rokem si kabely datového centra Googlu vzali za terč američtí lovci, letos sežraly ve Skotsku Virginu vedení krysy. Takže tu máme další skvělou výmluvu…
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Před více než rokem jsem se podivoval nad tím, co všechno se může stát kabeláži Googlu. Tenkrát stříleli do izolátorů elektrického vedení, které zásobuje data centrum energií, američtí lovci. Nebyla to sabotáž, netrpěliví střelci si prostě při nedostatku lovné zvěře vzali za cíl náhradní terče, které jim při troše dobré vůle mohly připomínat cvičné holuby.

Říjen je asi pro nejrůznější kabely či vedení prokletým měsícem. Letos se prokletí naplno projevilo ve Skotsku, kde pro změnu samotné kabely „s Internetem“ společnosti Virgin Media rozkousaly krysy. Zvířátka prý způsobila dva několikahodinové výpadky začátkem tohoto týdne, alespoň takto nedostupnost Internetu u klientů společnosti zdůvodnil mluvčí.

Mluvčí celkem vtipně okomentoval nehodu jako „svačinku“ a prohlásil, že krysám optický kabel vedený pod zemí opravdu zachutnal. Hned po provedení opravy se prý technici pustili do přípravy preventivních opatření, aby se už tato nepříjemnost neopakovala. Zmíněným výpadkem Internetu prý byla postižena pouze stovka zákazníků, takže nešlo o kdovíjakou tragédii.

Zajímavé ovšem je, že citované médium, které přineslo tuto neobvyklou zprávu, ve svém článku věnovalo daleko více prostoru chlubivým prohlášením Virginu o tom, jak se obchodně daří a co chystají nového.

ebf - tip do článku - debata

Z této kauzy si můžeme odnést dvojí poučení. První je určené pro PR agentury – pokud chcete, aby se o vašich klientech psalo, musíte tiskovou zprávu náležitě okořenit. Nějakou kuriozitkou, krysy pochutnávající si na optickém kabelu jsou ukázkovým příkladem. Druhé poučení je pro poskytovatele služeb, třeba Internetu. Až se objeví nějaký pěkný výpadek, vymyslete si zajímavý důvod, když už se opravdu něco zajímavého nestane. Operátoři infolinek mohou pak velmi originálně reagovat na stížnosti uživatelů. „Moc se omlouváme, ale kabel nám překousla krysa (bobr, kráva, lochneska…), na nápravě usilovně pracujeme.“

Mimochodem, optický kabel je vyrobený ze skla nebo plastu. Plášť je například nylonový a existují prý i úpravy proti hlodavcům. Krysy, jak se zdá, sežerou opravdu všechno, takže se na ně může vymluvit prakticky kdokoliv. A to je dobré vědět…

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).