Hlavní navigace

AdBlock Plus se protlačil se svým blokovacím prohlížečem do mobilů

Autor: Adblock Plus
Jan Beránek

Německá služba blokuje reklamu po celém světě. Vyvinula i vlastní prohlížeč pro Android a teď i iOS, který reklamy automaticky nezobrazuje.

Android i iOS. V německé firmě Eyeo neponechali nic náhodě a poslali svůj prohlížeč do aplikačního obchodu obou platforem. Na rozdíl od Applu, který má v iOS 9 reklamy blokovat ještě předtím, než se zobrazí, AdBlock Plus jednoduše využívá JavaScript. 

Androidová verze prohlížeče je v betě od konce května. Jen za první týden si ji stáhlo 300 tisíc uživatelů. Samotný Adblock Plus byl přitom z Play Store stažen kvůli tomu, že zasahuje do běhu ostatních služeb. Po chvíli se tam ale zase vrátil. 

Ve světě loni bylo podle studie 2014 Report – Adblocking Goes Mainstream 144 milionů aktivních uživatelů blokujících reklamy (z cca tří miliard celkem, jinými slovy jde v průměru o přibližně 4,8 % uživatelů, byť v době tohoto výzkumu ještě světu do dnešních tří miliard nějaký kousek scházel). 

Marcom

V některých zemích je nicméně situace jiná – blokování reklam tam používá až 25 % internetových uživatelů. Podle výzkumu se přitom nejvíc blokuje v Polsku, Švédsku, Dánsku a Řecku. A blokování inzerce je nejoblíbenější mezi lidmi ve věku 18 až 29 let. 

Poskytovatelé obsahu mají ale k dispozici zbraně, které mohou hrozbu blokátorů odstranit. Tento týden vypustil třeba Karel Javůrek svou službu NeuronAD, která může vydavatelům pomoci. 

Našli jste v článku chybu?
10. 9. 2015 13:38

Když ty reklamy budou uměřené, tak je zkousnu. Ale reklamy, které překryjí celou stránku, ještě něco hrají a nedají se přerušit - to stačí jednou, a šup, už mám rozšíření, jehož jméno se nesmí vyslovit.

10. 9. 2015 12:21
Michal (neregistrovaný)

Od rána do večera makám, dělám obsah na internetu. Jsem placen z reklam na stránkach, na které možná i ty chodíš. Tím, že ty reklamy blokuješ mne okrádáš. Pokud nestojíš o informace na mých stránkách co je jejich provoz placen z reklam, tak bude lepší kdy na ně nebudeš chodit. Choď tedy jen na stránky kde reklamy nejsou.