Hlavní navigace

AdBlock Plus se protlačil se svým blokovacím prohlížečem do mobilů

9. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Adblock Plus
Německá služba blokuje reklamu po celém světě. Vyvinula i vlastní prohlížeč pro Android a teď i iOS, který reklamy automaticky nezobrazuje.

Android i iOS. V německé firmě Eyeo neponechali nic náhodě a poslali svůj prohlížeč do aplikačního obchodu obou platforem. Na rozdíl od Applu, který má v iOS 9 reklamy blokovat ještě předtím, než se zobrazí, AdBlock Plus jednoduše využívá JavaScript. 

Androidová verze prohlížeče je v betě od konce května. Jen za první týden si ji stáhlo 300 tisíc uživatelů. Samotný Adblock Plus byl přitom z Play Store stažen kvůli tomu, že zasahuje do běhu ostatních služeb. Po chvíli se tam ale zase vrátil. 

Ve světě loni bylo podle studie 2014 Report – Adblocking Goes Mainstream 144 milionů aktivních uživatelů blokujících reklamy (z cca tří miliard celkem, jinými slovy jde v průměru o přibližně 4,8 % uživatelů, byť v době tohoto výzkumu ještě světu do dnešních tří miliard nějaký kousek scházel). 

Content First 2022_tip temata

V některých zemích je nicméně situace jiná – blokování reklam tam používá až 25 % internetových uživatelů. Podle výzkumu se přitom nejvíc blokuje v Polsku, Švédsku, Dánsku a Řecku. A blokování inzerce je nejoblíbenější mezi lidmi ve věku 18 až 29 let. 

Poskytovatelé obsahu mají ale k dispozici zbraně, které mohou hrozbu blokátorů odstranit. Tento týden vypustil třeba Karel Javůrek svou službu NeuronAD, která může vydavatelům pomoci. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.