Hlavní navigace

Airbnb naráží i v Evropě, dostal pokutu 30 tisíc eur od katalánských úřadů

8. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po problémech s úřady v americkém New Yorku se služba na zprostředkování ubytování dostala do potíží i ve Španělsku. Úřady ji pokutovaly za údajné porušování zákonů.

S rostoucí popularitou se služba na zprostředkování ubytování Airbnb stále častěji dostává pod palbu kritiky provozovatelů hotelů, kteří si na ni stěžují u příslušných úřadů jako na nekalou konkurenci.

Nejnověji se Airbnb dostalo do problémů ve Španělsku, konkrétně v Katalánsku. Tamní úřady vyměřily pokuty osmi internetovým službám, které fungují jako zprostředkovatel ubytování. Aibnb dostal pokutu 30 tisíc eur (823 tisíc Kč) za porušování katalánských zákonů, které vyžadují, aby každý byt pronajímaný turistům byl registrovaný u úřadu pro cestovní ruch. Zákon také zakazuje pronájem pokojů v soukromých rezidencích.

Úřady k udělení pokuty přistoupily zřejmě v reakci na rostoucí nespokojenost hoteliérů, ale i některých obyvatel katalánské metropole. Barcelona se totiž na Airbnb pravidelně umisťuje na předních příčkách, co se týče počtu nabízených ubytovacích kapacit. Jejich nabídka navíc neustále roste.  

Zajímavé je, že kromě hoteliérů si na Airbnb v Barcelově stěžují i některé organizace zastupující obyvatele čtvrtí ve středu města. Například Reme Gómez ze čtvrti Barrí Gòtic tvrdí, že rostoucí množství pronajímaných bytů vede k vyšším cenám nemovitostí v centru. Podle ní je také problém v tom, že v pronajímaných bytech se často konají párty, které dlouho do noci ruší místní, kteří se nemohou v klidu vyspat. Mnoho lidí se podle Gomézové už kvůli tomu raději odstěhovalo do klidnějších čtvrtí města.

Ne všichni obyvatelé se dívají na pronájmy bytů turistům podobně negativně. Minulý týden v Barceloně protestovaly dvě stovky majitelů bytů, kteří na pronájmu turistů vydělávají. Ti považují příjmy z pronájmu za životně důležité. Nedávná studie Airbnb zjistila, že 75 % bytů nabízených přes portál v Barceloně, přináší jejich majitelům měsíčně výdělek zhruba srovnatelný s průměrnou měsíční mzdou v Katalánsku.

ebf - tip do článku - debata

Tamní vláda si před měsícem došlápla i na další úspěšný americký startup. Udělila pokutu 6 tisíc eur (165 tisíc Kč) řidičům, kteří používají aplikaci Uber.

Zdroj: The Guardian

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).