Hlavní navigace

Airbnb naráží i v Evropě, dostal pokutu 30 tisíc eur od katalánských úřadů

Martin Vyleťal

Po problémech s úřady v americkém New Yorku se služba na zprostředkování ubytování dostala do potíží i ve Španělsku. Úřady ji pokutovaly za údajné porušování zákonů.

S rostoucí popularitou se služba na zprostředkování ubytování Airbnb stále častěji dostává pod palbu kritiky provozovatelů hotelů, kteří si na ni stěžují u příslušných úřadů jako na nekalou konkurenci.

Nejnověji se Airbnb dostalo do problémů ve Španělsku, konkrétně v Katalánsku. Tamní úřady vyměřily pokuty osmi internetovým službám, které fungují jako zprostředkovatel ubytování. Aibnb dostal pokutu 30 tisíc eur (823 tisíc Kč) za porušování katalánských zákonů, které vyžadují, aby každý byt pronajímaný turistům byl registrovaný u úřadu pro cestovní ruch. Zákon také zakazuje pronájem pokojů v soukromých rezidencích.

Úřady k udělení pokuty přistoupily zřejmě v reakci na rostoucí nespokojenost hoteliérů, ale i některých obyvatel katalánské metropole. Barcelona se totiž na Airbnb pravidelně umisťuje na předních příčkách, co se týče počtu nabízených ubytovacích kapacit. Jejich nabídka navíc neustále roste.  

Zajímavé je, že kromě hoteliérů si na Airbnb v Barcelově stěžují i některé organizace zastupující obyvatele čtvrtí ve středu města. Například Reme Gómez ze čtvrti Barrí Gòtic tvrdí, že rostoucí množství pronajímaných bytů vede k vyšším cenám nemovitostí v centru. Podle ní je také problém v tom, že v pronajímaných bytech se často konají párty, které dlouho do noci ruší místní, kteří se nemohou v klidu vyspat. Mnoho lidí se podle Gomézové už kvůli tomu raději odstěhovalo do klidnějších čtvrtí města.

Ne všichni obyvatelé se dívají na pronájmy bytů turistům podobně negativně. Minulý týden v Barceloně protestovaly dvě stovky majitelů bytů, kteří na pronájmu turistů vydělávají. Ti považují příjmy z pronájmu za životně důležité. Nedávná studie Airbnb zjistila, že 75 % bytů nabízených přes portál v Barceloně, přináší jejich majitelům měsíčně výdělek zhruba srovnatelný s průměrnou měsíční mzdou v Katalánsku.

Content 2017 - tip Footshop

Tamní vláda si před měsícem došlápla i na další úspěšný americký startup. Udělila pokutu 6 tisíc eur (165 tisíc Kč) řidičům, kteří používají aplikaci Uber.

Zdroj: The Guardian

Našli jste v článku chybu?
8. 7. 2014 14:02
PaRi (neregistrovaný)

Jedná se o typický případ, kdy (nové) technologie vytlačují ty staré. Kdo se nepřizpůsobí, bude pohlcen. Regulací (zde státní), jejich nástup sice může zpomalit, nikoliv však překazit. Příkladů kolem je tolik... hudba, filmy, knihy, noviny, pošta, ... teď zrovna taxi a ubytování.

8. 7. 2014 11:32
Michal Haltuf (neregistrovaný)

Nádherná ukázka fungování "teorie zájmových skupin" v praxi. Malá organizovaná skupina (zde provozovatelé hotelů) je schopna prosadit zákon, který prospěje jí (omezení konkurence) a uškodí všem ostatním (vyšší ceny, omezený výběr).

Státní správa následně za peníze daňových poplatníků prosazuje status quo a účinně brání jakýmkoli novotám, které by tomu mohli zabránit.

Uber a Lyft je úplně stejná pohádka.