Hlavní navigace

Akcie VMwaru výrazně padají. Trh reaguje na spojení Dellu a EMC

23. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: David Shopper
Akcie VMwaru se od středy propadly o 20 procent. Trh reaguje na nejistoty kolem obřího spojení Dellu a EMC. Dell ujišťuje, že VMware zůstane samostatný.

Akcie virtualizační společnosti VMware se výrazně propadly. Hodnota cenných papírů na newyorské burze od středy spadla téměř o 20 procent. Investoři tak reagují na nejistoty, které se objevily po ohlášeném spojení gigantů Dell a EMC. Druhá jmenovaná firma vlastní přes 80 procent akcií VMwaru. EMC a VMware zároveň oznámily, že zakládají nový cloudový podnik Virtustream.

Virtustream byla původně firma zabývající se jednotnou správou cloudů, kterou EMC za 1,2 miliardy dolarů koupila. Nakonec pod touto značkou vznikne nová společnost patřící pod EMC a VMware, která bude na základě technologií obou subjektů nabízet vlastní cloudové služby. Nový Virtustream má začít fungovat někdy začátkem příštího roku.

Současné vedení EMC tento krok prezentuje jako jasnou zprávu, že VMware bude i nadále samostatnou společností a že ji Dell nebude nijak omezovat v dalším působení. Dell dokonce do založení nové společnosti vůbec nezasahoval a podle některých zdrojů se o této akci v podstatě nevědělo.

Nic se nemění

„Pro nás se nic moc nemění. Stále budeme veřejně obchodovatelná firma a stále budeme spolupracovat s našimi partnery,“ uvedl minulý týden na konferenci VMworld v Barceloně provozní ředitel VMwaru Carl Eschenbach. Stejné variace na toto téma na místě říkali i další představitelé firmy. V podstatě to samé nyní v rozhovorech opakují i vysocí manažeři Dellu na Dell Worldu v Austinu.

Jenže obavy na trhu jsou, a ne zrovna malé. Mnoho investorů příliš netěší založení dalšího podniku, podle nich totiž něco takového může VMwaru srazit marže. Faktem nicméně je, že Dell do celkového mixu nějaký veřejný cloud potřebuje a VMware, respektive Virtustream mohou něco takového nabídnout.

Velikou otázkou do budoucna je také to, jak na VMware a jeho vlastnictví ze strany Dellu budou reagovat další hardwaroví partneři typu HP, Lenovo, Cisco a podobně. VMware přes ně často prodává své virtualizační a softwarově definované nástroje, společně s nimi pracuje na integraci, vývoji a tak dále.

Podle oslovených partnerů, zákazníků a analytiků se může klidně stát, že tito partneři začnou více preferovat obdobné technologie od Microsoftu (Hyper-V a spol.) a budou se snažit spojení s VMwarem oslabit. „Ono to také nakonec může celé dopadnout tak, že se VMware prostě prodá či jinak vyčlení ze struktur Dellu,“ řekl mi mimo záznam jeden vysoce postavený manažer Dellu.

Content tip EARLY

Hodnota VMwaru na burze v současné době přesahuje 23 miliard dolarů. Jedna akcie se obchoduje za 56 dolarů. Za poslední rok je to propad o více než 30 procent.

Cestu autora na konferenci Dell World 2015 sponzorovala společnost Dell.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).