Hlavní navigace

Aliatel dává přednost Angličanům

25. 11. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dodavatelem bezdrátové technologie Aliatelu se nestane předpokládaný Lucent Technologies, nýbrž Airspan Communications, Ltd.

Přestože v původních úvahách se na místě dodavatele zařízení objevoval spíše americký Lucent, nakonec mu tuto výhodnou zakázku vyfoukla firma Airspan Communications z Velké Británie. Ovšem, když už to beru nacionálně, ani Američani nepřišli zkrátka, neboť Airspan Communications je plně vlastněná Airspan Communications Corporation, v níž mají významný podíl. :)

Nabízeným zařízením je lokální bezdrátová smyčka AS4000 Wireless Local Loop, která bude sloužit pro přístup k datovým službám a pronajatým okruhům. Později se počítá i s rozšířením služeb na ISDN a hlasové služby. Rámcová smlouva byla uzavřena na 8 let, první dodávky se uskutečňují již nyní. Aliatel hodlá vybudovat síť WLL (Wireless Local Loop – lokální bezdrátová smyčka) nejdříve v 15 vybraných městech ČR, kde ji instaluje Airspan „na klíč“ ve spolupráci s místním montážním partnerem, jehož jméno zatím není známo. Na konci přístího roku už radiovým signálem Aliatelu měla být pokryta většina z 30 největších měst ČR.

Mezi přednosti systému AS4000 patří především jednoduchá instalace, která umožňuje rychlé vybudování uzlů. Právě to potřebují rychle se rozvíjející firmy, jako je například Aliatel, a. s. Kromě toho poskytuje AS4000 vysokou kvalitu a rozsáhlé možnosti konfigurace, to vše za relativně nízkou cenu. Zařízení pracuje na principu sdílení rozprostřeného spektra (CDMA) v místních přístupových sítích. Jeho konstrukce poskyuje pokrytí na (téměř) přímou viditelnost do vzdálenosti 25 km.

Airspan vidí ve střední a východní Evropě patrně svou zájmovou oblast. Již v září totiž podepsal exkluzivní smlouvu s polským BPT Telbank SA o prodeji stejného zařízení, které si vybral Aliatel. Stejně jako u nás, i v Polsku se toto zařízení zavádí zatím jen v několika vybraných městech, s tím, že s rozšířením po celém území republiky se počítá do budoucnosti.

Petr Tesařík

MM AI


Starší, související články a odkazy:

* INEC představuje „Internet bez monopolu“

* ISDN: Airspan Communications podepisuje smlouvu s Aliatelem na dodávku technologie WLL
* Mobil: Aliatel koupil bezdrátovou smyčku od Airspanu

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je spoluzakladatelem firmy Internet Info. V minulosti se zabýval testy poskytovatelů, v současné době studuje překladatelství a tlumočnictví na FFUK.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).