Hlavní navigace

Amazon prý začne na podzim testovat drony jako pošťáky v Indii

21. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

I když to třeba nebude fungovat, minimálně to otevřelo diskusi a posunulo uvažování dronové scény. Po necelém roce od zveřejnění nápadu Jeffa Bezzose se ale pravděpodobně začíná něco dít.

Balík přinese dron do půl hodiny od objednání. Vize zakladatele Amazonu Jeffa Bezose by se měla podle deníku The Economic Times of India začít zhmotňovat už letos v říjnu.

Amazon kvůli tomu musel vyrazit za hranice Spojených států, kde jsou komerční testy dronů povoleny jen v interiérech. V Indii to zatím neřeší a nemají pro drony žádná speciální pravidla. Indický deník zmiňuje, že testy budou probíhat především v Bombaji a v Bangalore, kde má firma své sklady. 

„Bude to ještě před Diwali,“ tvrdí zdroje indického deníku o časování ještě před největšími indickými svátky světla. Amazon nekomentuje „nic, co bychom měli nebo mohli dělat v budoucnosti.“ Přesto je na světě osmivrtulový Prime Air a firma tvrdí, že vyvíjí stroje, které budou létat až osmdesátikilometrovou rychlostí a unesou dvouačtvrtkilogramový balík, tedy víc než osmdesát procent zboží, prodávaného v americkém e-shopu.

S doručováním pomocí dronů musí Amazon ještě vyřešit plno problémů. A to kromě doletu dronů hlavně bezpečnost. Zároveň se pořád spekuluje, že jde jen o Bezosův vtip.

Amazon by indickým testem zabil dvě mouchy jednou ranou. Testování totiž zároveň zvýší jeho publicitu v největší světové demokratické zemi. A to se mu může v současné bitvě o trh se svou tuzemskou kopií – bangalorským Flipkartem – hodit. Bezos už také potvrdil, že do rozvoje byznysu v Indii nasměruje dvě miliardy dolarů. 

BRAND23 Workshop

Byznys s drony začíná fungovat i v Česku. Svůj nový model by měl brzy představit brněnský Robodrone, který své stroje zatím pronajímá pro dokumentování a natáčení. Novinka už by měla unést až patnáct kilogramů, což by se dalo využít i v nových oblastech. A to třeba i ve vinařství

Každopádně, stejně jako ve Spojených státech i u nás už drony podléhají regulaci. Bez povolení Úřadu pro civilní letectví by se komerčně využívaná vznášedla neměla vůbec vznést pod hrozbou vysoké pokuty.  

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).