Hlavní navigace

Parabola.cz: Analogovou televizi přijímá 95 procent českých domácností

11. 5. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

11. 5. 2007

Pětadevadesát procent českých domácností je stále závislých na analogovém příjmu televize, a to jak pozemní cestou, tak přes kabel nebo satelit. Vyplývá to ze studie lucemburského satelitního operátora SES Astra, jejíž závěry exkluzivně zveřejnil server Parabola.cz.

Pozemní cestou (analogově i digitálně) televizi v České republice přijímá 3,03 milionu domácností. 730 tisíc domácností dává přednost satelitu a 480 milionů kabelové televizi. Analogové satelitní vysílání loni přijímalo 350 tisíc českých domácností, dalších 120 tisíc dávalo přednost digitálnímu satelitnímu vysílání (DVB-S).

Průzkum upozorňuje na veliké změny v poměru individuálního příjmu televizních programů ze satelitu Astra a kabelové televize. Zatímco v roce 1996 převažoval u neterestrického příjmu televize v České republice satelit a individuální sledování programů z Astry, po jedenácti letech převažuje počet klientů kabelových společností a Astra tvoří asi jen třetinu z celkového počtu domácností s individuálním neterestrickým příjmem televize.

Během následujících čtyř let předvídá SES Astra další nárůst počtu domácností s příjmem satelitní televize na úkor pozemní televize. Během čtyř let se počet domácností se satelitním příjmem televize zvýší o 85 procent. Trh s kabelovou televizí bude stabilní, uvádí studie, podle níž i přes zahájení řádného zemského digitálního vysílání (odstartovalo v říjnu 2005) nadále klesá tržní podíl terestrické televize na úkor jiných vysílacích platforem.

P IT tip novy

Do čtyř let se nejenom zvýší počet českých domácností se satelity, ale také se výrazně změní poměr příjmu analogové a digitální nabídky ze satelitů (v roce 2010 bude mít 220 tisíc domácností s analogovou satelitní televizi a 660 tisíc domácností DVB-S). Do roku 2010 bude 75 procent českých satelitních domácností přijímat digitální nabídku. Satelitní platformy se stanou motorem digitalizace v zemi, konstatuje SES Astra.

Závěry studie SES Astra a tabulky věnované České republice

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.