Hlavní navigace

Analogový Žižkov bude možné vypnout i přes notebook

27. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
27. 4. 2009

České radiokomunikace podle slov Jiřího Vykydala nepřipravují k čtvrtečnímu vypnutí analogového vysílání ze Žižkova žádný doprovodný program. Vše by mělo proběhnout v klidu a podle plánu. Manažer útvaru rozvoje a prodeje služeb ČRa v rozhovoru pro server Digizone.cz zmínil i některé kuriozity související s vypínáním.

Jsme k našim zákazníkům vázáni smlouvami, takže všichni tito zákazníci – Česká televize, Nova a Prima – by nám měli oficiálně písemnou formou vypovědět smlouvu na šíření analogového vysílání z vysílače Praha-město. Vzhledem k tomu, že máme za ta léta velmi dobré vztahy, dohodli jsme se, že nám tento písemný pokyn stačí nejméně 24 hodin před termínem vypnutí, což je středa 29. dubna. Mohou to doručit osobně, kurýrem, doporučeným dopisem, to je jedno. Prostě tak, abychom měli právně závazný podklad k tomu, že můžeme vypnout vysílání a neporušujeme tím smlouvu, kterou s námi zákazníci uzavřeli,“ uvedl Vykydal.

Cloud23

Samotný akt vypnutí probíhá jako povel, který se dá prostřednictvím dohledového systému vysílací technologii. „Poslední pokyn bude dávat centrální dispečink, ale předpokládám, že fyzické vypnutí, čili povel přes počítač, dají kolegové, kteří mají na starost provoz žižkovského vysílače,“ dodal s tím, že teoreticky by vypnutí mohlo být realizované i přes notebook například z domácnosti. Uvedl ale, že vnitřní systém je dostatečně zabezpečený, a není třeba se obávat, že by vysílače povypínal nějaký hacker. „K tomu se nedostane nikdo, kdo nemá přístup do naší ovládací sítě,“ řekl Vykydal.

Rozhovor ohledně čtvrtečního vypínání analogu si můžete přečíst zítra na Digizone.cz.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).