Hlavní navigace

Android přebírá šéf Chrome, Sundar Pichai. Andy Rubin končí.

14. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Možná se skutečně naplňují některé vize, které předpovídaly, že jednoho dne se Chrome (OS) a Android „nějak“ spojí. A možná vytvoří něco jiného, než na co jsem doposud byli zvyklí.

Larry Page, CEO Google, včera oznámil jednu z nejpodstatnějších změn u Google. V pozici šéfa divize pečující o Android končí Andy Rubin. Ten stál u zrodu Androidu prakticky ještě předtím, než se Android ocitl v Google (rok 2004, mimochodem). A také v době, kdy by málokdo tušil, že se s Androidem podaří Google vybudovat zcela novou mobilní platformu, která bude mít tak silnou pozici jako nyní (750 milionů zařízení, 25 miliard aplikací stažených z Google Play).

Po Andy Rubinovi převezme starost o Android stávající šéf divize starající se o Chrome a aplikace. Sundar Pichai ale zůstane šéfem Chrome a nabízí se tak poměrně jasná a logická úvaha nad tím, co Google tímto krokem sleduje. A jak hodně může být významné „přiblížení“ Chrome (a nelze nevzpomenout na Chrome OS3) a Androidu. V úvahách je navíc vhodné si připomenout Chromebook Pixel,  nedávno uvedený notebook „přímo“  od Google. A také to, že v roce 2011 to byl Eric Schmidt, který zmínil, že jednoho dne dojde ke spojení mezi Androidem a Chrome OS.

Pokud se podobné spojení podaří, získá Chrome OS dostatečně velkou zásobu hotových aplikací, které v řadě případů už mají několikaletou historii užívání na telefonech či tabletech s Androidem.  Neméně zajímavé bude to, zda Google i v případě nově vzniklého „spojení“ dvou operačních systémů zůstane u stávajícího obchodního modelu – tedy operačního systému poskytovaného „zdarma“ a příjmů zajištění ať už prodejem aplikací přes Google Play nebo (nepřímo) přes inzerci.  A samozřejmě, do celého kompletu, velmi dobře zapadají stále se vyvíjející a zlepšující aplikace od Google jako je Google Drive či Google Docs (obecně celá Google Apps sestava dostupná v placené podobě).

KL23 hlasovani

V celém nově vznikajícím ekosystému samozřejmě hrají zásadní roli „cloudové“ služby, pokud je tak stále chcete nazývat, protože se stále více skrývají kdesi v pozadí a příliš o nich nevíte. Typicky například v podobě prohlížeče, který ať pustíte kde pustíte, zná všechny vaše oblíbené, historii, hesla do vybraných služeb i nastavení. A samozřejmě i v podobě Google Drive, na který se postupně „napojují“ další a další služby.

Zdroj: Update from the CEO

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).