Hlavní navigace

Anketa: Co vás v uplynulých 15 letech na Internetu nejvíc překvapilo?

5. 4. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Isifa
Co vás v uplynulých 15 letech na českém Internetu nejvíce překvapilo? U příležitosti 15. narozenin Lupy jsme se ptali osobností, které byly před 15 lety u významných projektů.

1) Před 15 lety si asi nikdo nedokázal zcela představit, jakou roli bude Internet v našich životech dnes hrát. Co vás osobně ve vývoji internetového prostředí v ČR v uplynulých 15 letech nejvíce překvapilo – ať už příjemně, nebo nepříjemně?

2) Pojďme si trochu zavěštit – jak podle vás bude vypadat (nejen český) Internet za dalších 15 let? Co se na něm nejvíce změní?

Ondřej „Aston“ Neff, v roce 1998 novinář a vydavatel Neviditelného psa

1) Od začátku jsem říkal, že to závisí na přenosových rychlostech. Byl jsem ale zahleděný hlavně do mediální části internetu a myslel jsem i to, co se v této oblasti stalo, že internet bude hodně šlapat na krk tradičním médiím. Překvapil mě jev sociálních sítí. Všelijaké ty kavárny mě spíš obtěžovaly a více méně jsem je přehlížel. To, že nastane taková exploze, to mě překvapilo. No a pak mě překvapil rozměr internetového obchodu. Říkal jsem si: vždyť každý ten kartáček na zuby musí někdo dopravit na adresu! No a vida, on dopraví.

2) On se dostane tam, kde není, bude součástí života, prolne se do všeho, co používáme, auty počínaje a ledničkami konče. I na hajzlu ho asi budeme mít (doslova bez prdele, bude tam jako snímač zdravotního stavu). No a pak se dostane i do těla a jsme u transhumanismu. Ale to nebude za 15 let. To bude za 20 let.

Pavel Zima, v roce 1998 administrátor Seznam.cz, dnes jeho generální ředitel

1) Za posledních deset let mě nejvíce překvapil pokrok v oblasti mobilních zařízení. Dnešní dotykové telefony jsou plnohodnotné počítače. A jsou dokonce mnohem výkonnější, než byly tehdy stolní počítače. Před patnácti lety jsem si něco takového rozhodně nedokázal představit. A další, optikou před 15 lety, neuvěřitelná věc: Kdyby mi někdo popisoval, že tablety a dotykové telefony budou umět ovládat i malé tříleté děti…

2) Internet za deset let? Dobře. Pak bych se vsadil, že za 10 let už nebude existovat Google ani Facebook. Prostě tady bude jenom Seznam.cz, protože my jsme tu navždy :-)

Petr Matoušek, v roce 1998 šéfredaktor serveru Novinky.cz

1) Vývoj internetu u mě nejvíc vidím z vesnice, kde 15 let žiju. Po nastěhování jsem se draze a pouze chvilkově připojoval přes mobil (složitě a komplikovaně), abych si stáhl maily. Opravdové připojení sem zažíval jen v práci. Dnes na stejné vesnici sleduji televizní seriály a sportovní přenosy pouze a jen po internetu. 

2) Český internet už nebude existovat. Stejně jako neexistuje česká elektřina nebo česká voda. Tedy vlastně existuje, ale nikdo se o tom nebaví – jen všichni svítí a koupou se. Samozřejmé věci se totiž prostě a jednoduše používají. A internetové služby? Myslím, že se za ně velmi rychle naučíme platit. Spousta těch věcí zdarma – zpravodajství, zábava, e-maily prostě budou placené. Stejně jako platíme za noviny, televizi nebo dopisy.

Jiří Peterka, v roce 1998 novinář a vysokoškolský pedagog

1) Dílčích zjištění či přímo překvapení byla celá řada. Mezi ty příjemné řadím zejména všechny báječné možnosti, které Internet otevírá a přináší v prakticky využitelné podobě. A kterých (doufejme) bude stále přibývat. Nepříjemným překvapením je pro mne rychlost, s jakou Internet přejímá všechny neduhy a špatnosti lidské společnosti jako takové. Mám na mysli stále častější útoky, podvody, šíření závisti a nenávisti, vylévání si vlastní zloby, či jen snahy zkomplikovat život druhým. Nemluvě již o snahách „zkrotit“ Internet, nějak si ho podmanit, přizpůsobit ho svým vlastním zájmům, dostat ho do svého područí atd.

2) Asi budu vypadat jako velký pesimista, a velmi rád se budu mýlit – ale obávám se, že intenzita (ale i sofistikovanost) nejrůznějších ataků a ohrožení na Internetu časem vzroste natolik, že uživatelé budou muset věnovat největší část svých aktivit, času i pozornosti tomu, aby se alespoň nějak ubránili a ochránili. A že to otevře dveře nějakému radikálnímu řešení takového druhu, jaké dnes ještě vnímáme jako zcela neakceptovatelné.

Michal Krsek, v roce 1998 project manager CESNETu

Největším příjemným překvapením je jeho všudypřítomnost. Dvě nepříjemná překvapení jsou:

  • V technické rovině – jak komerční sféra selhala při návrhu a zavádění protokolu IPv6.
  • V netechnické rovině – jak snadno se v komunitě poskytovatelů (jak připojení, tak obsahu) pohybují lide, kteří se opakovaně chovají neeticky.

2) Předpokládám, že se časem dopracujeme k návratu k původnímu modelu internetové infrastruktury. To znamená, že velké množství provozu a částečně služeb poběží prostřednictvím peer-to-peer infrastruktur (například v jedoucích vozidlech). 

Content tip EARLY

Jaroslav Winter, v roce 1998 novinář a pořadatel kampaně Březen – měsíc Internetu

1) Nejpříjemněji mne překvapilo, či spíše potěšilo, protože jsem to do značné míry očekával, že se internet stal neocenitelným nástrojem zkvalitnění života lidí se zdravotním postižením. Nedávno jsem pořádal v Kongresovém centru Praha již 13. ročník konference INSPO, takže mohu srovnávat, jak jim internet ve spojení s dalšími technologiemi každým rokem přináší nové možnosti, jak kompenzovat jejich hendikepy a srovnávat jejich šance na svobodný a hodnotný život. A životní příběhy už z devíti ročníků literární soutěže Internet a můj handicap, jejíž výsledky vyhlašujeme vždy právě na konferenci INSPO, velmi přesvědčivě dokumentují, že čím těžší zdravotní postižení, tím významnější, v mnoha ohledech až dokonce nenahraditelnou roli internet sehrává.

2) Nerad věštím, takže s prominutím na tuto otázku neodpovím. S velkou pravděpodobností by stejně za 15 let odpověď vyvolala velký úsměv, a to ještě v tom lepším případě. 

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).