Hlavní navigace

Anonymní aplikace Secret končí, zakladatelé si ale vydělali

Daniel Dočekal

Aplikace pro publikování čehokoliv bez ochrany před pomluvami, lhaním či šikanou se ukázala být neudržitelným obchodním modelem.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

TechCrunch se v Secret Shuts Down věnuje konci aplikace Secret – www.secret.ly – sloužící k anonymnímu sdílení. Secret se nikdy nepovedlo stát se masově používanou službou, známá ale byla. Hlavně kvůli kontroverzi točící se okolo možnosti anonymně psát cokoliv o komkoliv. Což, jak už poměrně dlouho víme, je dost zásadní problém, pokud zároveň neexistuje mechanismus chránící před šikanou, harašením, poškozováním práv a šířením záměrných lží.

Secret, které se podařilo získat zhruba 35 milionů dolarů od investorů (viz NSA pomohla startupům k milionům. Anonymita láká, ale vzbuzuje otázky), by část peněz měla vrátit. Zvláštně ale působí to, že si zakladatelé společnosti část získaných peněz vyvedli ven.

David Byttow, současný CEO firmy, konec potvrzuje v článku Sunset a odvolává se na to, že současná Secret už nepředstavuje vizi, kterou měl, když společnost zakládal. Právě Byttow byl jedním ze zakladatelů, druhým byl Chrys Bader-Wechsler (ten společnost už dříve opustil).

Secret vyvolala nejvíce pozornost v loňském roce, čerstvě po spuštění (viz například Anonymní aplikace naráží na zákony. Služba Secret dostala v Brazílii zákaz). Služba na publikování anonymních příspěvků (není zjistitelné jméno, pouze přibližné místo, odkud pocházejí) vzbudila značné obavy z toho, jakým způsobem bude zacházet s šikanou, lhaním se záměrem někoho poškodit a dalšími důsledky možnosti psát zcela anonymně. Zároveň s touto aplikací se navíc objevily konkurenční – ať už jde o Whisper či Yik Yak.

tip Docker

Samotní provozovatelé podobné věci nebrali příliš vážně, což ve výsledku vedlo k poměrně negativnímu vnímání služby a nepřišel ani tolik potřebný růst. Po roce se tvůrci pokusili aplikaci redesignovat, ale z původně atraktivní a zajímavé podoby se jim podařilo ji změnit pouze v něco, co bylo obecně vnímáno jako klon konkurenční Yik Yak.

Kromě poučení z existence aplikací umožňujících anonymní sdílení je konec Secret zajímavý hlavně tím, že oba zakladatelé si už dříve z investičních peněz vyvedli po 3 milionech dolarů. Což za, de facto, rok existence startupu můžeme brát jako velmi dobrý výdělek. Investoři ale zřejmě příliš nadšení nebudou.