Hlavní navigace

Apríl: Pointa? Nedík.

4. 4. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Co je to vlastně apríl? Dřív to znamenalo mystifikační zprávu, jejíž absurditu sofistikovanější čtenáři/posluchači/diváci pochopili a zasmáli se oné zprávě i méně sofistikovaným čtenářům/posluchačům/divákům (příklad: Reportáž ze švýcarské sklizně špaget). Dnes, kdy může publikovat kdejaký blogger, se jaksi vytrácí původní smysl a zdá se, že "apríl" znamená buď "publikovat něco, co není pravda" nebo "publikovat něco, co je legrační".
Co je to vlastně apríl? Dřív to znamenalo mystifikační zprávu, jejíž absurditu sofistikovanější čtenáři/poslucha­či/diváci pochopili a zasmáli se oné zprávě i méně sofistikovaným čtenářům/poslucha­čům/divákům (příklad: Reportáž ze švýcarské sklizně špaget). Dnes, kdy může publikovat kdejaký blogger, se jaksi vytrácí původní smysl a zdá se, že „apríl“ znamená buď „publikovat něco, co není pravda“ nebo „publikovat něco, co je legrační“.

Tohoto 1. dubna jsme se například mohli dočíst, že Microsoft se stal novým členem Open Source Development Labs, AskJeeves.com začne prodávat robotického Jeevese, v Evropské unii budou zakázány počítače Macintosh, společnost Opera přichází s revoluční P2P technologií, v Microsoft Wordu bylo nalezeno porno, Jack Valenti se podepsal na videokazetu Betamax, manžel Terri Schiavové a její rodiče se hádají o její mrtvolu a papež umřel.

Nejedna z těch věcí by se klidně mohla stát a kdyby se stala, nebylo by to příliš překvapivé nebo zajímavé.

Apríl by měl mít jasně definovanou pointu, ze které by mělo být informovanému člověku jasné, že to byl apríl, a čtenář či divák si pak může buď oddechnout nebo být naštvaný, jak se nechal napálit. Jako třeba když ředitel tokijské Zoo pozve novináře, aby se přišli podívat na nového tučňáka, a pak jim předvede sám sebe.

MM socky3

Pokud nebudou všichni k aprílu přistupovat zodpovědněji, přestane být možné, aby se 1. dubna cokoliv zajímavého stalo! Pilné včeličky na GMailu například zvýšily limit schránky z jednoho GB na nekonečno. Ale aby bylo uživatelům jasné, že je to myšleno vážně, musely současně zveřejnit také povinnou humornou tiskovou zpráva o Google surfovacím soft drinku s WiFi. Tedy aspoň doufám, že jsem to pochopil správně a není to naopak.

P.S: Nejméně dvě z těch událostí v úvodním odstavci se opravdu staly.

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.