Hlavní navigace

Astra bude pro střední Evropu preferovat jen satelitní pozici 23,5 st. východně

20. 7. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
20. 7. 2009

Společnost SES Astra, která je jedním z největších poskytovatelů satelitní kapacity v Evropě, bude pro středoevropské platformy a vysílatele do budoucna preferovat již jen pozici 23,5 st. východně, na které postupně vysílají programové služby, které nejsou ze zemí západní Evropy. UPC Direct je posledním klientem tohoto regionu, který ještě využívá kapacitu na sousední pozici 19,2 st. východně, a to až do konce roku 2010.

ICTZ23

Jak jistě víte, satelitní pozice Astra 19,2 východní délky je hlavní orbitální pozice využívaná převážně západoevropskými vysilateli a velkými platformami, jako jsou Sky/Premiere, CanalSat, TNT SAT, ORF atd. UPC Direct, který se zaměřuje na český, slovenský a maďarský trh, je zde výjimkou a to že je UPC Direct na pozici Astra 19,2E má své historické důvody. Platformy a kanály, které byly spuštěny během posledních 2 až 3 let v rychle rostoucí oblasti střední a východní Evropy využívají převážně pozici Astra 23,5 východní délky. (…) Uvolnění kapacity na pozici Astra 19.2 východní délky nepředstavuje pro Astru sebemenší problém, protože západoevropští vysilatelé se o tuto hodnotnou kapacitu velice zajímají. A hlavně pozice Astra 23.5 východní délky se vyvíjí velmi úspešne, zejména na českém a slovenském trhu, kde již zmíněné satelitní platformy Skylink a CS LINK, které konkurují platformě UPC Direct, získali ve velmi krátkém čase téměř jeden milion aktivních zákazníků, uvedl v rozhovoru pro Parabola.cz generální ředitel Astra CEE Martin O. Kubacki.

Pozice 23,5 bude navíc posílena novým satelitem Astra 3B, který významně rozšíří kapacitu. Pokrytí satelitem Astra 3B by mělo být podstatně větší než stávající pokrytí satelity umístěných na pozici 23,5 východní délky. Výhodou pro diváky je, že obě pozice (19,2 i 23,5) je možné sledovat společně za použití konvertoru Duo LNB. Příjem platforem CS Link a Skylink tak bude možné i nadále kombinovat s neplacenými kanály z pozice 19,2, což v rozhovoru zdůraznil i Kubacki. Nejprestižnější mezinárodní kanály vysílající na pozici Astra 19.2, jako jsou CNN, BBC, Eurosport, MTV, VIVA jsou zákazníky Astry a proto všichni uživatele platform CS Link a Skylink, kteří používají konvertor Duo LNB (přístup ke dvěma orbitálním pozicím – 23,5 a 19,2 východní délky) budou mít i nadále přístup k více než 400 volným TV a rozhlasovým programům z pozice 19.2, což určitě představuje významnou přidanou hodnotu k lokálním programům na 23.5, dodal Kubacki.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.