Hlavní navigace

Balíček (ČRo): U digitálního rozhlasu je nutné zachovat mobilitu

11. 2. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
11. 2. 2009

Dnes odpoledne pokračuje v pražském Hotelu Diplomat konference s názvem Digitalizace. V prvním bloku vystoupil Ing. Pavel Balíček, zástupce ředitele úseku techniky Českého rozhlasu. Digitálním vysíláním podle Balíčka lze rozumět šíření obsahu pomocí různých digitálních distribučních technologií. Příležitostí digitalizace podle něj je, že umožňuje vysílat nejen zvuk, ale i doprovodné informace včetně případné interaktivity. Je však nutné zachovat mobilitu a příjemné a jednoduché ovládání, konstatoval Balíček.

Podle zástupce ředitele úseku techniky ČRo by měla digitalizace přinést nejen úsporu kmitočtového spektra, ale také úsporu pro vysílatele. Stávající situace je dle slov Balíčka poměrně stabilní, a proto bude nutné změny správně komunikovat, aby bylo VKV vysílání ukončeno. Nejsme v tlaku, kdy bychom museli digitalizovat, konstatoval Balíček. Ten dále řekl, že je důležité, co bude obsahem. Musí být dostatečně atraktivní, aby diváci na danou platformu přešli a byl dostatečně promován, dodal.

Důležité jsou také parametry kvality. Pokud je např. služba třetí generace nabízena pouze v Praze a Brně, pak určitě nemůžeme počítat s masovým přijetím, poukazoval na příkladu Telefóniky O2, co by se nemělo stát u digitálního rozhlasu. Koncepce Českého rozhlasu počítala nejen s portálem o digitalizaci, kterým je nyní ČRo Digital, ale také obsahem, který si mohou posluchači stáhnout z internetu a také službách na vyžádání.

KL22 hlasovani

Co se týká poslechu rozhlasu přes DVB-T do budoucna, vidí ho Balíček tak, že cílovou platformou budou jiné cesty, ale až v době, kdy se rozvinou. Co se DVB-S týká, dříve ho používal rozhlas jako distribuční prostředek pro vysílače, ale v poslední době je vítán i řadou individuálních posluchačů. Jeho velkou nevýhodou je však imobilita. T-DAB je původním systémem pro všechny digitální pozemní vysílání. Ten má podle výhodu, že je již od počátku navržen pro mobilní příjem a zajišťuje určitou hustotu sítě, že byl navržen pro provoz ve III. TV pásmu (VHF).

Aby bylo možné digitální vysílání zahájit, je nutný dostatek posluchačů a dobré pokrytí. Pokud by toto nebylo dodrženo, služba by nebyla podle Balíčka populární. Nutností bude také široká propagace a spolupráce zúčastněných subjektů. Pokud by získal Český rozhlas souhlas na pilotní provoz T-DAB od ČTÚ, je připraven ho spustit. Komerční a veřejnoprávní setkor je nositelem určitých značek, a proto je nutné, aby alespoň na začátku obě strany spolupracovaly.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.