Hlavní navigace

Balíkomaty dva měsíce od spuštění hlásí 10 tisíc zásilek, teď míří i mimo Prahu

29. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V červnu a červenci se Kouzelné almary objeví například v Brně, Ostravě, Plzni či Hradci Králové. O prázdninách začnou fungovat i balíkomaty polského Integeru.

Už jsou to téměř dva měsíce od oficiálního spuštění projektu Kouzelná almara, za kterým stojí investiční firmy Miton Investment a Enern a spoluzakladatel Slevomatu Tomáš Čupr. Za tu dobu si zákazníci ze zelených boxů rozmístěných na patnácti místech v Praze vyzvedli téměř 10 tisíc zásilek, uvedl Tomáš Čupr na včerejším setkání E-business Akademie.

Kouzelná almara v OC Chodov.

Kouzelná almara v OC Chodov.

Už dříve se provozovatelé Kouzelné almary nechali slyšet, že podle zájmu zákazníků a internetových obchodníků chtějí do konce letošního roku v českých městech rozmístit 70 až 100 balíkomatů. Nyní Čupr prozradil, že během června a července se síť Kouzelných almar rozšíří i do dalších měst. Mělo by se jednat například o Brno, Ostravu, Plzeň, Hradec Králové, Pardubice a Liberec.

Další podrobnosti fungování jednotlivých systémů, včetně rozměrů schránek, váhového omezení zásilek, rychlosti doručení či doby, po kterou je zásilka v balíkomatu uložena:

O prázdninách by měly v ostrém provozu začít fungovat i žluté balíkomaty alias poštomaty polského poštovního operátora Integer.pl. Podle Petra Hlaváčka ze společnosti Postal Terminals CZ s.r.o., která má v Česku projekt na starosti, je plánováno spuštění systému na červenec.

Poštomat polské firmy Integer, jak jej zachytil loni v prosinci Petr Škyřík.
Autor: Petr Škyřík, 365.knihovna.cz

Poštomat polské firmy Integer, jak jej zachytil loni v prosinci Petr Škyřík.

Podobně jako na sousedním Slovensku bude exkluzivním partnerem pro zabezpečení logistického procesu společnost IN TIME spol. s r.o., člen skupiny Oesterreichische Post AG. Ta zajistí dopravu zboží od obchodníka do jednotlivých poštomatů. Ty už jsou v současné době rozmístěny ve větších městech po celé České republice. Integer chce těžit ze skutečnosti, že poštomaty provozuje i v dalších evropských státech a plánuje, že tuzemským obchodníkům zpřístupní jejich síť v Polsku a na Slovensku.

KL21

Cestou balíkomatů se chce vydat i státní Česká pošta. Její představitelé nehovoří o balíkomatech, ale o automatizovaných balíkových centrech. Podnik počítá do budoucna s jejich využitím nejen pro doručování a odesílání balíků, ale také například pro platbu složenek či dobíjení kreditu mobilních telefonů.

Pilotní provoz deseti automatizovaných balíkových center plánuje pošta spustit v průběhu letošního posledního čtvrtletí. Podle Pavla Bobka, ředitele odboru regionální podpory logistické sítě má Česká pošta v současné době smluvně zajištěno 150 lokalit, kde plánuje rozmístit balíkomaty v příštím roce. Pokud se jejich provoz osvědčí počítá podnik s umístěním celkem až 280 balíkomatů, jejichž síť by pokryla všechna okresní města.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.