Hlavní navigace

Barack Obama v Číně kritizoval cenzuru Internetu

Jiří Macich ml.

Americký prezident Barack Obama v komunistické Číně při diskusi se studenty vystoupil proti cenzuře Internetu, která se v Číně praktikuje. Řeč tedy byla konkrétně o mikroblogovací platformě Twitter, kterou komunistický režim zařadil na černou listinu spolu s dalšími populárními komunitními servery. Barack Obama ovšem svou reakci zevšeobecnil: Vždy jsem byl nadšený stoupenec Internetu. Jsem také důsledným odpůrcem cenzury, odpověděl na dotaz jednoho z čínských studentů. Uznávám, že různé země…

Doba čtení: 1 minuta

Americký prezident Barack Obama v komunistické Číně při diskusi se studenty vystoupil proti cenzuře Internetu, která se v Číně praktikuje. Řeč tedy byla konkrétně o mikroblogovací platformě Twitter, kterou komunistický režim zařadil na černou listinu spolu s dalšími populárními komunitními servery. Barack Obama ovšem svou reakci zevšeobecnil: Vždy jsem byl nadšený stoupenec Internetu. Jsem také důsledným odpůrcem cenzury, odpověděl na dotaz jednoho z čínských studentů. Uznávám, že různé země mají různé tradice. Řeknu vám, že ve Spojených státech je neomezený přístup na Internet zdrojem síly, a myslím, že tento zdroj by se měl podporovat, řekl americký prezident.

Čína od léta blokuje přístup na Twitter nebo Facebook. Již dříve byl zaznamenán omezený přístup i na videoportál YouTube nebo otevřenou encyklopedii Wikipedia. Na černé listině se objevovaly a objevují i weby západních médií. Cenzurou prochází výsledky vyhledávačů. Bloggeři kritičtí k režimu končí za mřížemi. Donedávna v některých nemocnicích čínští lékaři léčili údajnou závislost na Internetu elektrošoky. Internetové kavárny, které pro řadové Číňany často představují nejdostupnější cestu k Internetu, potřebují pro svůj provoz speciální povolení. Trnem v oku jsou komunistickému zřízení i online hry. (Finanční noviny)

Našli jste v článku chybu?